Po ilu latach zwróci się fotowoltaika?

Materiał sponsorowany  |   Meteo  |   24 września 2020 12:44

Jedną z najważniejszych zalet odnawialnych źródeł energii jest pewny zwrot z inwestycji. W systemach opartych na OZE nie występuje ryzyko utraty poniesionych kosztów.

Wystarczy odczekać odpowiedni okres, aby cieszyć się całkowicie darmową energią z elektrowni słonecznych. To bardzo proste: im więcej się zainwestuje, tym więcej się zyska.

Od czego zależy okres zwrotu z fotowoltaiki?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, kiedy zwróci się koszt poniesiony na pełen zestaw do przetwarzania energii słonecznej, a więc inwertery oraz moduły fotowoltaiczne. Wszystko zależy od kilku czynników. Na ich podstawie można samemu – w przybliżeniu – obliczyć potrzebny czas. Należy zawrócić uwagę przede wszystkim na niżej wymienione aspekty.

1) Ceny prądu u lokalnego dostawcy. Kosz pozyskania energii elektrycznej różni się w całej Polsce. Nawet dostawcy w tym samym mieście mogą mieć różny cennik.

2) Taryfy. Najpopularniejszą w Polsce jest G11. To stała cena prądu przez całą dobę. Pozostałe rozróżniają cenę prądu w godzinach szczytu, podczas nocy czy w weekendy. Przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę zużycie energii elektrycznej zgodnie z obowiązującą w budynku taryfą.

3) Roczną produkcję prądu przez instalację fotowoltaiczną. Im większy system, tym więcej energii wytworzy. W wielu przypadkach jest w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie na prąd w domu.

4) Kąt nachylenia dachu i natężenie promieniowania słonecznego. Moduły fotowoltaiczne działają najwydajniej, gdy umieści się je od strony południowej. Idealny kąt to 30-40° do poziomu.

5) Porę roku. Okres od listopada do stycznia charakteryzuje się najniższym nasłonecznieniem. Poza tym zimą dni trwają krócej, co również zmniejsza produkcję elektryczności.

6) Różnego rodzaju dofinansowania. Istnieją programy, dzięki którym wydatek na moduły oraz inwertery fotowoltaiczne ulega zmniejszeniu. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Poza tym trzeba pamiętać jeszcze o ciągłych podwyżkach prądu. Niestety, wraz ze zmianami klimatycznymi należy spodziewać się coraz wyższych rachunków za elektryczność oraz jego dostawę. To kolejny powód, dla którego rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Różnego rodzaju inwertery fotowoltaiczne również wpływają na eksploatację systemów, a co za tym idzie: zwrot z inwestycji.

Łatwo zauważyć, że istnieje bardzo dużo czynników. Dlatego poleca się skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów opłacalności fotowoltaiki bądź skonsultować się ze specjalistami, którzy wykonają własne obliczenia na podstawie przesłanych informacji.

Co mówią eksperci?

Nawet bez wglądu do szczegółowych wyliczeń można ocenić, po ilu latach zwróci się fotowoltaika. Eksperci mówią o zaledwie pięciu latach w przypadku dużych, profesjonalnych instalacji, które korzystają z najnowszych technologii. Mniejsze, do domowego użytku, zaczną zwracać się w ciągu maksymalnie 10 lat. Przeciętnie czas ten to jednak od 6 do 7 lat. Po tym czasie można już mówić o naprawdę darmowej energii.

Trzeba podkreślić, że wszelkiego rodzaju kalkulatory czy własnoręczne obliczenia dają jedynie przybliżone wartości. Niemniej stanowią bardzo dobry punkt odniesienia do tego, jak dobrą inwestycją są moduły i inwertery fotowoltaiczne.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa