Perseidy w Waszych obiektywach – FOTO

Jola Wodniak  |   Meteo  |   13 sierpnia 2020 17:11

Jak się udało nocne poławianie marzeń w #perseidy_2020_eFO? Zobaczcie przepiękne niebo w Brzeszczach uchwycone przez Agnieszkę Wilczewską.

 

Jak się udało nocne poławianie marzeń w #NocSpadającychGwiazd? :)Zobaczcie przepiękne perseidy jakie uchwycił na…

Opublikowany przez Noc Spadających Gwiazd Czwartek, 13 sierpnia 2020

 

Skąd się wzięły Perseidy?

Rój Perseidów znany jest od starożytności. Ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle. Perseidy są szybkimi, białymi meteorami i po przelocie mogą chwilę pozostawiać ślady na niebie. Pojawiają się grupami po 6-15 w ciągu kilku minut. W okresie aktywności Perseidów, równocześnie widać też kilka innych rojów meteorów, które oferują jednak dużo mniej zjawisk w ciągu godziny.

 

Niebo nad Brzeszczami. Fot. Aga Wilczewska

 

Zjawisko meteoru powstaje, gdy w atmosferę ziemską wpada kosmiczny okruch. Widzimy świecący ślad od ulatniających się z powierzchni meteoroidu gazów i rozgrzanego gazu wzdłuż jego trasy przelotu. Jeśli meteor jest niezwykle jasny, wtedy nazywany jest bolidem.

Zdecydowana większość kosmicznych skał spala się całkowicie w atmosferze, ale jeśli obiekt był na tyle duży, że przetrwał lot przez atmosferę, wtedy uderza w powierzchnię Ziemi jako meteoryt.

 

Fot. Małgorzata Musielak

 

Wasze relacje w eFO

Jeśli uda Wam się zaobserwować Perseidy, pochwalcie się swoją relacją na Instagramie lub fb dodając Hashtag #perseidy_2020_eFO lub prześlijcie na e-maila redakcja@faktyoswiecim.pl w temacie wpisując “perseidy”. Opublikujemy je w portalu Fakty Oświęcim.

 

Opublikowany przez Krzysztofa Kocierza Środa, 12 sierpnia 2020

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa