Noc spadających gwiazd. Dzisiaj kulminacja roju Perseidów

0 Marcin Cichowski  |   Meteo  |   12 sierpnia 2018

Perseidy, czyli noc spadających gwiazd, to zjawisko, którego nie można przegapić. Maksimum zjawiska spodziewane jest dzisiaj w nocy. Pojawiać ma się około 100 gwiazd na godzinę.

Spadające gwiazdy to meteory, czyli ślady przejścia w atmosferze po drobnych ciałach kosmicznych zwanych meteoroidami. Są to pozostałości po kometach bądź asteroidach w postaci okruchów i ziarenek, często milimetrowej wielkości i o wadze poniżej jednego grama.

Czym są Perseidy?

Spadające Perseidy to kosmiczny pył, powstały w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle. Drobiny z komety pędzą w stronę Ziemi nawet 60 kilometrów na sekundę i ulegają spaleniu w momencie zetknięcia się z atmosferą. Efekt rozbłysku pozostawia na niebie ślad nawet na długości kilkudziesięciu kilometrów.

Są bardzo efektowne, ich jasność przekracza blask Jowisza, a smugi które zostawiają po sobie najczęściej mają zielonkawo-szarą barwę, która potrafi utrzymać się na niebie nawet przez kilkadziesiąt sekund.

Gdzie najlepiej oglądać Perseidy?

Noc spadających gwiazd najlepiej spędzić poza miastem, są najbardziej widoczne w miejscu gdzie możemy oglądać czyste niebo – z daleka od drzew, budynków i świateł. Gwiezdny spektakl powinien być również widoczny w mieście, ale może wyglądać mniej spektakularnie.

Według obserwatorów miejskie światła mogą ograniczyć nam ilość dostrzegalnych meteorów nawet o 70 procent. Jeśli już musimy zostać w mieście, warto wybrać takie punkty obserwacyjne, które obejmą największą powierzchnię nieba.

Jak zaobserwować Perseidy?

Do podziwiania deszczu meteorów wystarczy jedynie koc lub leżak. Oglądając Perseidy warto przede wszystkim skupić się na północno-wschodnim horyzoncie. Już po kilkunastu minutach patrzenia w niebo nawet niedoświadczone oko dostrzeże pierwsze meteory.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa