Mój prąd: 5000 zł na fotowoltaikę

Materiał sponsorowany  |   Meteo  |   1 czerwca 2020 12:24

Mój Prąd to program, który pozwala Polakom na zaoszczędzenie niemałych sum na stale rosnących rachunkach za prąd. Brzmi ciekawie prawda?

Wszystko dzięki coraz to popularniejszych instalacjach fotowoltaicznych, które do produkcji prądu wykorzystują odnawialne źródło energii, jakim jest światło słoneczne. Drugi nabór do programu Mój Prąd ruszył już w styczniu bieżącego roku. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest program Mój Prąd?

Program Mój Prąd to zupełnie bezzwrotna pomoc oferowana osobom fizycznym w formie dotacji, która musi zostać przeznaczona na sfinalizowanie projektu, jakim jest instalacja fotowoltaiczna. Prąd, jaki zostanie wyprodukowany w taki sposób, pozwala beneficjentom programu Mój Prąd na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, który w przeciwnym razie wydaliby na niemałe rachunki za prąd. Już druga edycja programu rozpoczęła się dnia 13 stycznia roku 2020 i potrwa aż do 18 grudnia.

Pierwszy nabór okazał się ogromnym sukcesem, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył aż 132 miliony złotych, czym samym dofinansował aż 27 tysięcy instalacji fotowoltaicznych.

Co to jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna jest zespołem urządzeń, których zadaniem jest pozyskiwanie energii elektrycznej z ogólnodostępnych promieni słonecznych. Jak się można domyśleć, najważniejszą częścią każdej instalacji są panele fotowoltaiczne, które w większości wypadków montowane są na dachach konkretnych budynków. W panelach tych zaimplementowane są tak zwane ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają pozyskiwaną energię słoneczną na elektryczną.

Takie działania sprawia, że uzyskujemy prąd stały zupełnie za darmo. Jak wszyscy jednak wiemy, na co dzień w naszych gniazdkach wykorzystujemy prąd zmienny. Tutaj swoją rolę odgrywa inwerter, czyli tak zwany falownik. To jego zadaniem jest zamienienie prądu stałego na zmienny. W samej instalacji konieczny jest również odpowiedni sprzęt przeciwnapięciowym, dzięki któremu wszelkie wyładowania czy przepięcia elektryczne są o wiele mniej prawdopodobne.

Kto może otrzymać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd?

Program Mój Prąd zarezerwowany jest dla absolutnie każdej osoby, która zamierza założyć instalację fotowoltaiczną. Opłacalność fotowoltaiki jest jak najbardziej potwierdzona. Koszty za energię elektryczną z roku na rok rosną, dlatego takie rozwiązanie nie dość, że jest bardzo ekologiczne, to jeszcze pozwala nam na ogromne oszczędności.

Nie możemy również zapomnieć, że fotowoltaika to całkowicie bezobsługowy system, a panele, jakie produkuje się z krzemu, będą nam służyły przez okres około 25 lat.

Jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie w programie Mój Prąd?

Jak już wspomnieliśmy, bezzwrotna pomoc finansowa przeznaczona jest dla osób fizycznych, które zdecydują się na instalację fotowoltaiki, której moc będzie wynosić od 2 do 10 kW. Program Mój Prąd w niektórych wypadkach pokryje nawet 50 procent całkowitych kosztów instalacji. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że wielkość dotacji nie może być większa niż 5000 złotych.

Jak złożyć wniosek w ramach programu Mój Prąd?

Do wyboru mamy trzy możliwości. Jedną z nich jest przesłanie wniosku za pomocą poczty. Możemy również zrobić to online lub udać się do siedziby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zrobić to osobiście.

Kiedy jednak zamierzamy odręcznie wypełnić wniosek, nie możemy zapomnieć o tym, że wniosek powinien być wypełnione czytelnymi, drukowanymi literami za pomocą niebieskiego lub czarnego długopisu. W przeciwnym razie nasza prośba może zostać odrzucona.

Jakie dokumenty należy załączyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd?

– Kopię faktury mówiącej o montażu, jak i dostawie samej instalacji wraz ze stosowną notką o zgłoszeniu do programu;
– Świadectwo opłacenia wyżej wymienionej faktury;
– Odpowiednie zaświadczenie od naszego operatora sieci energetycznej, które potwierdza przyłączenie instalacji do systemu;
– Klauzula informacyjna;

Nie możemy zapomnieć o wyżej wymienionych elementach, gdyż w takim wypadku nasz wniosek zostanie po prostu odrzucony.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa