polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
– spalania odpadów – 138 interwencji – eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową – 52 interwencji – sprzedaży węgla złej jakości 4 interwencji
W ostatnich tygodniach mieszkańcy województwa najczęściej informowali o kolejnych przypadkach spalania śmieci w piecach i kominkach. Według relacji przesłanych za pośrednictwem formularza ekointerwencji, w niektórych małopolskich domach w roli opału wciąż wykorzystywane są m.in. odpady chemiczne czy plastik.
„Palenie odpadów szkodzi nie tylko tym, którzy w ten sposób pozbywają się śmieci. Każdego roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umierają tysiące Polaków. Jeżeli chcemy to zmienić, musimy zrozumieć, że śmieci to nie opał – a przysłowiowe puszczanie ich z dymem to narażanie zdrowia naszych najbliższych” – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.
W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych – 53 kontroli, szesnaście razy udzielono pouczenia, nałożono jeden mandat karny, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, siedem zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejne cztery trafiły do odpowiednich gmin.
W pięciu gminach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W trzech przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Dwukrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.
Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać, również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.