Janusz Chwierut pierwszy odpowiada antysmogowcom

Jola Wodniak  |   Meteo,Wybory  |   4 października 2018 16:15

Polski Alarm Smogowy przygotował ankietę do kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Wypełnioną – przesłał Janusz Chwierut, obecny prezydent Oświęcimia.

„Prosimy o umieszczenie ankiety. Deklaracje kandydatów wykorzystamy w trakcie i po kampanii wyborczej do informowania opinii publicznej o poglądach poszczególnych osób wobec problemu jakości powietrza na ziemi oświęcimskiej” – pisze do Faktów Oświęcim Oświęcimski Alarm Smogowy – „Z deklaracji będziemy rozliczać wspólnie także już po wyborach”.

Sylwia Żak-Biesik, rzecznik prasowy KWW Janusz Chwieruta Koalicja Obywatelska przesłała do redakcji Faktów Oświęcim odpowiedzi Janusza Chwieruta:

1. Jak ważny jest w Mieście/Gminie Oświęcim problem smogu? (skala ocen – proszę podkreślić właściwą)
a. bardzo ważny
b. ważny
c. średnio
d. mało ważny
e. nieważny

2. Co jest w Mieście/Gminie Oświęcim główna przyczyna smogu? (proszę podkreślić jedną odpowiedź)
a. zanieczyszczenie z samochodów
b. ogrzewanie domów węglem i drewnem
c. napływ zanieczyszczeń z zewnątrz   
d. palenie odpadów

3. Jakie są skutki zdrowotne zanieczyszczonego powietrza w Mieście/Gminie Oświęcim? (proszę wymienić)

Nie mamy takich danych. Na pewno zanieczyszczenie powietrza jest źródłem wielu chorób, zwłaszcza u osób starszych i małych dzieci. Pyły i metale ciężkie, wywołują schorzenia układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, a także powodują raka.

4. Czy inwentaryzacja źródeł niskiej emisji jest potrzebna?

TAK / NIE

Jeśli tak, to jak zamierza Pan/-i ją zrobić? (proszę opisać)

Miasto Oświęcim podpisało  umowę ze specjalistyczną firmą, która do końca listopada tego roku przygotuje inwentaryzację źródeł grzewczych w budynkach mieszkalnych.

5. Jakie działania podejmie Pan/-i dla realizacji uchwały antysmogowej w Mieście/Gminie Oświęcim w kolejnej kadencji (proszę opisać)

Jako władze miasta realizujemy program antysmogowy, który w kolejnych latach będzie kontynuowany. Najważniejsze działania, które mają ograniczyć niską emisję w mieście:

  1. dotacje do wymiany pieców dla właścicieli domów jednorodzinnych ( gaz, c.o, elektryczne, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne),
  2. uciepłownienie pozostałych mieszkań administrowanych przez Zarząd Budynków Mieszkalnych,
  3. rozbudowa i budowa nowych przyłączy centralnego ogrzewania przez spółkę miejską Przedsiębiorstwo Energetyki Miejskiej,
  4. program osłonowy dla najuboższych,
  5. kontrole Straży Miejskiej,
  6. wymiana taboru autobusowego,
  7. termomodernizacja budynków miejskich
  8. montaż czujników pomiarów zanieczyszczenia powietrza
  9. współpraca z Oświęcimskim Alarmem Smogowym i Towarzystwem na Rzecz Ziemi,
  10. edukacja ekologiczna mieszkańców, w tym najmłodszych oświęcimian.

W tym roku wydaliśmy walkę z niską emisją prawie milion złotych i zlikwidowaliśmy blisko 120 pieców węglowych w budynkach prywatnych i administrowanych przez Zarząd Budynków Mieszkalnych.  Przygotowaliśmy też wsparcie dla osób, które znalazły się w w trudnej sytuacji materialnej w formie dopłaty do kosztów ogrzewania. W miejskich przedszkolach pojawiły się oczyszczacze powietrza. W te antysmogowe działania wpisuje się projekt wymiany taboru autobusowego Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Od czerwca jeździmy po Oświęcimiu nowoczesnymi i ekologicznymi autobusami Solaris. Na razie jest ich dziesięć. W sumie do połowy przyszłego roku będzie ich dwadzieścia. Miejski przewoźnik pozyskał na ich zakup ponad 18 mln zł pieniędzy unijnych.

W tym kontekście ważna jest też termomodernizacja budynków miejskich: przychodni zdrowia, Środowiskowego Dom Samopomocy, harcówki, przedszkoli, obejmująca również wymianę centralnego ogrzewania. Przywiązujemy dużą wagę do edukacji ekologicznej.

Stawiamy też na edukację społeczeństwa i współpracę ze Oświęcimskim Alarmem Smogowym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Zapewnienie stałego monitoringu jakości powietrza ( stacja pomiaru jakości powietrza) oraz montaż czujników w różnych punktach miasta. Obecnie są trzy.

6. Czy w Mieście/Gminie Oświęcim problem ubóstwa energetycznego jest:
a. bardzo ważny
b. Ważny
c. średnio
d. mało ważny
e. nieważny

7. Czy Miasto/Gmina Oświęcim złoży wniosek o skorzystanie z ustawy termomodernizacyjnej na zwalczenie ubóstwa energetycznego?

Tak

8. Jakie środki z budżetu Miasta/Gminy Oświęcim zaplanuje Pan/-i na zwalczenie problemu smogu w poszczególnych latach w kadencji 2019-2022? (proszę podać kwotowo i procentowo w stosunku do dochodów gminy)

W tym roku wydaliśmy na walkę ze smogiem blisko 1 mln zł 2018  tj. blisko 0,5 proc. dochodów miasta. W kolejnych latach będę chciał utrzymać takie same kwoty. Jeśli zaistnieje taka potrzeba będą zwiększał pieniądze na te działania.

9. O jakie środki i z jakich źródeł będzie zabiegała Pan/-i na wparcie walki ze smogiem i realizację uchwały antysmogowej w latach 2019-22?

Programy rządowe, pieniądze unijne, WFOŚiGW.

 

Informacje i poradniki wyborcze publikujemy w naszej zakładce WYBORY.

Zapraszamy do sondy portalu Fakty Oświęcim:

Czy 21 października pójdziesz na wybory samorządowe?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...

‪#‎FaktyOswiecimWybory2018‬