Fotowoltaika sposobem na oszczędności – energia ze słońca bez końca

Materiał sponsorowany  |   Meteo  |   22 marca 2021 17:11

Cena energii elektrycznej rośnie każdego roku, co przekłada się na wyższe rachunki. Z tego powodu coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł energii. W ten trend doskonale wpisuje się fotowoltaika. Czy wszystkim opłaca się instalacja fotowoltaiki?

Kiedy warto zainwestować w panele słoneczne?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że fotowoltaika może stanowić znaczne odciążenie dla domowego budżetu. Warto więc zdecydować się na ekologiczną energię, która nie tylko zmniejsza rachunki, ale także wywiera korzystny wpływ na nasze środowisko. Fotowoltaika może znacznie ograniczyć rachunki za prąd, a nawet całkowicie je wyeliminować. Dlatego warto poddać dokładnej analizie roczne zużycie energii elektrycznej i ewentualne rosnące potrzeby w tej kwestii. Montaż paneli słonecznych może skłonić do zmiany ogrzewania domu lub np. instalacji klimatyzacji.

Kolejnym aspektem, który należy przeanalizować jest miejsce montażu paneli słonecznych. Czy dach ma odpowiednie nachylenie i kształt? Jeśli nie to czy działka umożliwia montaż paneli w otoczeniu budynku? Należy zwrócić uwagę na zacienienia, gdyż mogą one utrudniać dostęp światła. Planując instalację fotowoltaiki na dachu, należy upewnić się, że nie będzie on wymagał remontu lub wymiany w najbliższym czasie. W takim przypadku lepiej odłożyć montaż paneli słonecznych do momentu zakończenia prac remontowych.

Cena fotowoltaiki

Dla wielu osób wysoka cena fotowoltaiki stanowi główną przeszkodę w podjęciu decyzji o jej instalacji. Jednak warto pamiętać o tym, że jest to inwestycja na długi okres. System może działać sprawnie nawet 30-40 lat. Skorzystają więc z niego kolejne pokolenia. Cena fotowoltaiki maleje z roku na rok, a dodatkowo można ubiegać się o dofinansowanie.

Funkcjonują programy ogólnopolskie oraz regionalne, przyznające dotacje. Korzystając z dofinansowania można uzyskać zwrot z inwestycji w znacznie krótszym czasie. Odpowiednio dobrane elementy systemu dają możliwość zredukowania rachunków za energię elektryczną, a nawet produkcję nadwyżki prądu. Będzie ona magazynowana na koncie inwestora. Dzięki temu nawet w pochmurne dni nie ma obawy o zbyt małą wydajność paneli słonecznych.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiki może być podłączona do sieci lub niezależna. Jej kluczowe elementy to panele fotowoltaiczne, które odbierają promieniowanie słoneczne i zmieniają je na prąd stały. Kolejnym elementem jest falownik, czyli inwerter, zmieniający prąd stały w prąd zmienny. W skład systemu wchodzą także liczniki energii, okablowanie i zabezpieczenia oraz systemy montażowe.

Wyprodukowana nadwyżka prądu trafia bezpośrednio do sieci. Cena fotowoltaiki zależy od rodzaju ogniw zastosowanych w panelach słonecznych oraz wydajności całego systemu. Do ustalenia potrzebnej mocy systemu fotowoltaiki, doboru podzespołów oraz miejsca i sposobu montażu niezbędna jest fachowa pomoc.

Firma TS Energy, której ofertę można znaleźć na stronie: www.tsenergy.com.pl/fotowoltaika-oswiecim, przeprowadzi analizę i na jej podstawie dobierze najlepszy system.

Instalacja fotowoltaiki zapewnia dostęp do darmowego prądu bez podwyżek przez wiele lat. Odpowiednio dobrana moc paneli fotowoltaicznych sprawi natomiast, że produkcja prądu nie będzie zbyt mała nawet zimą.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Czego najbardziej Ci brakuje w lockdownie?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .