Ekologia to nie frazes: instalacje przydomowe i zielone technologie

0 Materiał sponsorowany  |   Meteo  |   7 maja 2019 18:07

Ekologia stała się pojęciem-wytrychem, którego używa się wtedy, kiedy brakuje argumentów na uzasadnienie jakiejœ kontrowersyjnej tezy. To jednak nie jest pusty frazes. Rozsądnie rozumiana ekologia to naprawdę poważny argument, który warto brać pod uwagę choćby przy planowaniu instalacji przydomowych.

Ekologia: przyjazna dla œrodowiska

To najbardziej podstawowe (choć akademicko błędne) rozumienie słowa ekologia. Instalacje przydomowe czy autogaz sš ekologiczne, ponieważ relatywnie słabo oddziałujš na œrodowisko naturalne. Oczywiœcie – gaz trzeba wydobywać i transportować, ale te procesy mniej niszczš biosferę niż wydobycie i transport węgla. Samo zaœ spalanie gazu jest procesem preferowanym, ponieważ nie powstajš w tym czasie żadne pyły, nie tworzy się sadza, bardzo mało jest też toksycznych gazowych produktów spalania. Ze wszystkich możliwoœci więc to instalacje przydomowe na gaz (te najlepsze, takie jak stšd: https://tezet.pl/oferta/ogrzewanie/instalacje-przydomowe/) pozwalajš przynajmniej na ostatnim etapie najmniej wpływać na œrodowisko.

Ekologia: ta bardziej opłacalna

Pojęcie ekologii wišże się też ze zrównoważonym rozwojem. Chodzi o promowanie tych rozwišzań, które nie niszczš biosfery. Dlaczego? Bo dziœ zwykle w różny sposób trzeba takie szkody wyrzšdzone œrodowisku kompensować ekonomicznie. Mówišc najproœciej: gaz, jako najmniej szkodliwy, będzie najtańszy, ponieważ wyrzšdza najmniej szkód, za które trzeba w różny sposób płacić. To nie jest kwestia filozoficzna i roztrzšsanie, czy życie na zniszczonej ekologicznie Ziemi będzie droższe. To kwestia, która decyduje się tu i teraz, która tu i teraz ma wpływ na stan portfela. Ekologia po prostu jest tańsza.

Ekologia, która się nie zmienia

Decydujšc się dziœ czy to na pełnš instalację przydomowš, czy nawet na butle gazowe, można mieć pewnoœć, że nikt za rok czy dwa ich nie zakaże. A co z piecami węglowymi? Dziœ niby te najlepsze sš dopuszczone do użytku. Ale to jest dziœ. A za dziesięć lat? Za piętnaœcie? Butle gazowe, nawet jeœli w tym czasie przejdš jakšœ poważniejszš przemianę, to nadal będš dostępne i będzie można z nich korzystać. Wybór ekologiczny jest więc wyborem na przyszłoœć. Zgoda – trzeba uwzględniać bieżšce uwarunkowania, ale jeœli inwestuje się w nowoczesnš instalację grzewczš, to przecież nie po to, żeby po dwóch latach jš modernizować, prawda? Dlatego warto wybierać te rozwišzania, które dziœ sš dobre, ale równie dobre będš za kilka czy kilkanaœcie lat.

Ekologii nie wolno sprowadzać do banalnego hasła z transparentów, bo ona ma naprawdę duże znaczenie. Warto jednak wiedzieć, że choć zawsze da się jš sprowadzić do wspólnego mianownika, którym jest czyste œrodowisko, to jednak w praktyce wachlarz znaczeń jest dużo, dużo szerszy.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa