Dzisiaj noc spadających gwiazd

x-news / Agencja TVN  |   Meteo  |   12 sierpnia 2020 14:08

Dzisiaj jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych – noc spadających gwiazd. Podpowiadamy, jak przygotować się na Perseidy 2020.

Perseidy najłatwiej będzie można zaobserwować je podczas nocy spadających gwiazd, która w tym roku przypadnie dzisiaj – z 12 na 13 sierpnia.

Perseidy są aktywne od 17 lipca i będą pokazywać się na niebie do 24 sierpnia. Dni wokół maksimum to tradycyjnie okres organizowania różnych pikników astronomicznych i pokazów nieba, zwanych “nocami spadających gwiazd”.

Perseidy – jak przygotować się do obserwacji?

By obserwować meteory, nie potrzeba teleskopów czy lornetek. Zjawiska można podziwiać właściwie z dowolnego miejsca, byle niezbyt rozświetlonego światłami.

Najwięcej “spadających gwiazd” zaobserwujemy podczas pogodnego wieczoru, w miejscu oddalonym od źródeł światła, takich jak lampy uliczne. Przyzwyczajmy oczy do ciemności, wybierzmy odpowiednią pozycję do obserwacji, starajmy się objąć wzrokiem jak największy obszar nieba, patrzmy na obszar nad północno-wschodnim horyzontem.

W obserwacjach może trochę przeszkadzać Księżyc, szczególnie, gdy jest blisko pełni, ale 12 sierpnia będzie już zbliżał się do nowiu i wzejdzie dopiero po północy.

 

Fot. Pixabay

 

Skąd się wzięły Perseidy?

Rój Perseidów znany jest od starożytności. Ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle. Perseidy są szybkimi, białymi meteorami i po przelocie mogą chwilę pozostawiać ślady na niebie. Pojawiają się grupami po 6-15 w ciągu kilku minut. W okresie aktywności Perseidów, równocześnie widać też kilka innych rojów meteorów, które oferują jednak dużo mniej zjawisk w ciągu godziny.

Zjawisko meteoru powstaje, gdy w atmosferę ziemską wpada kosmiczny okruch. Widzimy świecący ślad od ulatniających się z powierzchni meteoroidu gazów i rozgrzanego gazu wzdłuż jego trasy przelotu. Jeśli meteor jest niezwykle jasny, wtedy nazywany jest bolidem.

Zdecydowana większość kosmicznych skał spala się całkowicie w atmosferze, ale jeśli obiekt był na tyle duży, że przetrwał lot przez atmosferę, wtedy uderza w powierzchnię Ziemi jako meteoryt.

Wasze relacje w eFO

Jeśli uda Wam się zaobserwować Perseidy, pochwalcie się swoją relacją na Instagramie lub fb dodając Hashtag #perseidy_2020_eFO lub prześlijcie na e-maila redakcja@faktyoswiecim.pl w temacie wpisując “perseidy”. Najpiękniejsze zdjęcia i filmy opublikujemy w portalu Fakty Oświęcim.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa