polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Impreza rozpoczęła się o godzinie 12 i trwała aż do 18, oferując bogaty program edukacyjny oraz rozrywkowy.
Wydarzenie zainaugurowano otwarciem stoisk edukacyjnych organizowanych przez Urząd Miasta Oświęcim – Wydział Ochrony Środowiska, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o., i inne lokalne instytucje.
Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o programie „Czyste Powietrze”, korzystać z konsultacji dotyczących selektywnego zbierania odpadów, a także odwiedzić stoiska lokalnych inicjatyw ekologicznych.
Dla miłośników fauny i flory przygotowano wystawę egzotycznych zwierząt, gdzie odwiedzający mogli na ręce wziąć węża czy agamę, a także wymienić się roślinami z innymi miłośnikami botaniki. Dzieci wzięły udział w eko warsztatach, gdzie poprzez zabawę uczyły się, jak dbać o naszą planetę.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia był spektakl „Ekonolulu” prezentowany przez Teatr Kultureska, który bawiąc, edukował młodych i starszych widzów o ważności segregacji odpadów, zasadach zero waste oraz sposobach ochrony środowiska.
Jednym z punktów programu było gromadzenie plastikowych nakrętek oraz innych przedmiotów na charytatywne aukcje na Facebooku. Akcja ta miała na celu wsparcie Nadii Paradeckiej, chorej oświęcimianki, co świadczy o lokalnej solidarności i zaangażowaniu społeczności w pomoc potrzebującym.
Oświęcimskie Centrum Kultury zapełniło się mieszkańcami i gośćmi, którzy chcieli nie tylko miło spędzić czas, ale też pogłębić swoją wiedzę na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie to pokazało, jak wielkie jest zaangażowanie społeczności lokalnej w ochronę środowiska oraz jak ważne są lokalne inicjatywy w budowaniu świadomości ekologicznej.
W trakcie obchodów Dnia Ziemi firma Synthos wręczyła nagrody w konkursie plastycznym „Eko-Oświęcim. Moje Miasto Przyszłości”. Uczestnicy konkursu, głównie dzieci i młodzież, wykazali się ogromną kreatywnością prezentując swoje wizje ekologicznego miasta przyszłości.
„Jesteśmy pod wrażeniem liczby oraz jakości prac, które wpłynęły. Wybór najlepszych z nich był dla jury nie lada wyzwaniem” – mówi przedstawiciel firmy Synthos. „Cieszymy się, że młodzi ludzie tak chętnie wyrażają swoje idee na temat zrównoważonego rozwoju i są gotowi aktywnie myśleć o przyszłości swojego miasta”.
Wśród nagród, które otrzymali laureaci, znalazły się między innymi wyjazdy do Paryża z wycieczkami do Disneylandu oraz ogrodów Giverny, gdzie Claude Monet tworzył swoje słynne obrazy. Wyróżnione prace zostały nagrodzone biletami do parku rozrywki Energylandia, a autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej otrzymali zestawy plastyczne.
Kategoria klas I-III
Sebastian Matlak – I miejsce
Helena Bogdańska – II miejsce
Karolina Wrona – III miejsce
Kategoria klas IV-VI
Lena Kozub – I miejsce
Roksana Jekiełek – II miejsce
Amadeusz Bęgziak – III miejsce
Kategoria klas VII-VIII
Aleksandra Sobczuk – I miejsce
Kalina Smrek – II miejsce
Emilia Mieszczak – III miejsce
Wyróżnienia:
Franciszek Ciaputa, Kacper Gabryel, Joanna Gabryś, Kalina Grochal, Dominika Gwóźdź, Iga Heród, Milena Jarnot, Michalina Kania, Julia Kopeć, Agata Krawczyk, Mikołaj Mańka, Krzysztof Miłoń, Nicola Olejarz, Róża Pietrucha, Adam Skinderowicz, Szymon Stanisławski, Wiktoria Tomala, Valeria Vyhivska, Maja Zajas, Michał Zajas
Autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej:
Nikodem Barańczyk, Julia Borowczyk, Antonina Bulek, Paulina Cembala, Anna Dubel, Nikodem Gabryel, Nadia Jarnot, Anna Jałowiecka, Antonina Jekiełek, Emilia Kała, Milena Kapitan, Oliwia Kaszuba, Joanna Kawala, Maja Kędracka, Wiktoria Kędzierska, Pola Kizierowska, Michalina Krajzel, Emilia Krawczyk, Gaja Lorek, Lena Makoś, Wiktoria Marusza, Zofia Mastykarz, Lena Mazurkiewicz, Maja Mieszczak, Kornelia Mika, Marcel Opaciński, Róża Paluszkiewicz, Maja Paradecka, Oliwia Plita, Igor Rozmus, Karol Rozmus, Jakub Sobczuk, Nikola Stabrawa, Maja Stokłosa, Katarzyna Szlachcic, Oliwier Szczerbowski, Stanisław Tabak, Liliana Turek, Malwina Urbańczyk, Michał Urbiński, Weronika Waliczek, Izabela Wanat, Patrycja Wilczak, Amelia Włoszek, Gabriela Zielińska.
Główną nagrodą dla zwycięzców miejsc od I do III we wszystkich kategoriach wiekowych jest wyjazd do Paryża, połączony z wycieczką do Disneylandu i zwiedzaniem ogrodów Giverny, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie, gdzie mieszkał i tworzył Claude Monet. Autorzy wyróżnionych prac otrzymują bilet do Energylandii (wraz z opiekunem). Za prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej ich autorzy otrzymają zestawy plastyczne. Na wszystkich uczestników czekają dyplomy za udział w konkursie.