polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Odczuwalna temperatura może być jednak nieco niższa przez silny wiatr. Jego porywy sięgną do 90 km/godz. Powieje z kierunków południowych.
Jak każda pora roku, ma kilka „pierwszych dni”.
1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Tę datę przyjęli meteorolodzy i klimatolodzy, by porównywać okresy o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych. Wiosna meteorologiczna potrwa do 31 maja.
Początek kalendarzowej wiosny w tym roku przypada tak, jak zwykle na 21 marca, czyli tym razem we wtorek. Potrwa do 20 czerwca, który również wypada we wtorek, by ustąpić miejsca najcieplejszej porze roku.
Ulubieńcy wiosny mogą ucieszyć się na wieść, że w tym roku astronomiczna wiosna zawita do nas dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa – 20 marca, czyli w poniedziałek o godz. 20.24, rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dlaczego? Wszystko zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj właśnie na 20 lub 21 marca.
Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w dzień równonocy długość dnia i nocy będą prawie równe.
Wyróżnia się również termiczne i fenologiczne pory roku
Czas trwania termicznych pór roku wyznacza kryterium średniej dobowej temperatury powietrza. Wiosna fenologiczna twa, gdy średnia dobowa temperatura powietrza znajduje się na poziomie od 5 do 15 stopni Celsjusza. Tak samo jest w przypadku termicznej jesieni.
Zachęcamy do oznaczania nas na zdjęciach publikowanych na Instagramie (@faktyoswiecim), które ukazują nadchodzącą wiosnę, najładniejsze opublikujemy na IG / faktyoswiecim
Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Fakty Oświęcim 👌🎤📸🎥💻👌 (@faktyoswiecim)
Post udostępniony przez Fakty Oświęcim 👌🎤📸🎥💻👌 (@faktyoswiecim)
Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Willa na Skarpie (@willa_na_skarpie)
Post udostępniony przez Willa na Skarpie (@willa_na_skarpie)