Brzeszcze najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce

Marcin Cichowski  |   Fakty,Meteo  |   4 lutego 2019 09:03

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli najbardziej zanieczyszczonym miastem Polski pod względem stężenia rakotwórczego i mutagennego Benzo(alfa)pirenu są Brzeszcze.

Średnioroczne stężenie w powietrzu to 22,7 ng/m3 (poziom zalecany przez WHO to 0,12ng/m3). Jest to absolutny rekord, takie stężenia praktycznie nie występują nigdzie na świecie. Oddychając naszym powietrzem wypalamy średnio ekwiwalent 10.231 sztuk papierosów rocznie, czyli około 28 papierosów dziennie.

Z danych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że jakość powietrza jest silnie związana z porami roku. Najwyższe stężenia pyłów zawieszonych i B(a)P odnotowywane są w sezonie zimowym, który pokrywa się z sezonem grzewczym. Występuje wtedy zwiększone zapotrzebowanie na ciepło, a w konsekwencji m.in. wzrost ilości zużywanych paliw stałych w gospodarstwach domowych, co skutkuje wzrostem emisji zanieczyszczeń. Jakość powietrza zależy też od regionu. Generalnie najgorzej jest w Małopolsce.

„Przed tym toksycznym powietrzem nie można uciec. Oddychamy nim wszyscy ciężarne kobiety, dzieci, osoby chore i starsze” – apeluje Chełmecki Alarm Smogowy.

Dane na podstawie raportu Najwyższej Izby Kontroli z września 2018 “Dbaj o zdrowie – nie oddychaj”.

Więcej na nik.gov.pl

 

Reklama:

View this post on Instagram

Aloe vera od dawna cenione jest za swoją jakość i różnorodność zastosowań – także w higienie jamy ustnej. Z Forever Bright™, jednym z najlepszych żeli do mycia zębów na rynku, twój uśmiech będzie prawdziwie olśniewający. Stworzone do użytku przez całą rodzinę, Forever Bright™ zawiera składniki wyłącznie najwyższej jakości. Jest także odpowiednie dla wegetarian, ponieważ nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Naturalny miętowy aromat daje ci poczucie świeżości i czystości. Lata badań, prac i współpracy z naukowcami oraz stomatologami pozwoliły Forever Living uzyskać optymalną recepturę czyszczącą na bazie aloesu. Twoja rodzina pokocha aromat żelu i uczucie świeżości po jego użyciu. Uwaga: produkt nie zawiera fluoru. Zawiera propolis pszczeli Opracowane do użytku przez całą rodzinę. SKŁADNIKI: Aloe Barbadensis Gel (Stabilized Aloe Vera Gel), Sorbitol, Hydrated Silica, Glycerin, Sodium Lauryl Sulfate, Chondrus Crispus (Carrageenan), Flavor (Aroma), Bee Propolis, Sodium Saccharin, Sodium Benzoate, Chlorophyllin-Copper Complex. #pastadozebow #pastadozębow #pastadozebowbezfluoru #foreverliving #aloesforeverliving #samozdrowie #aloesofinstagram Cena za 130 g pasty – 41,25 zł

A post shared by Agencja Forever (@agencjaforever) on

 

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa