Blue Monday – tak, to dzisiaj

x-news / Agencja TVN  |   Meteo  |   20 stycznia 2020 10:40

Pogodowej katastrofy nie ma, ale znaczny wzrost ciśnienia odczuwalny jest przez wielu z nas. Tegoroczny Blue Monday może być naprawdę trudny do zniesienia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że część osób może w poniedziałek zaobserwować u siebie takie objawy jak pogorszenie samopoczucia, ból głowy, zmęczenie i znużenie.

W poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem rozległego wyżu Ekart znad Wysp Brytyjskich. Ekart to zimowy wyż, więc nie gwarantuje nam bezchmurnego nieba. Za jego sprawą napływa do nas chłodne i wilgotne powietrze polarne morskie znad Skandynawii. Dominuje termiczne odczucie chłodu.

Na poniższej mapie widać ten rozległy wyż, którego centrum ulokowało się nad Wyspami Brytyjskimi. W Londynie w poniedziałkowy poranek barometry wskazały 1046 hektopaskali.

Ciśnienie rośnie

Za sprawą wyżu również w Polsce rośnie ciśnienie. W poniedziałkowy poranek o godzinie 8 odnotowano już 1030 hektopaskali. W ciągu 48 godzin wartość ta wzrosła o 20 hPa. Ciśnienie jest wysokie, ale nadal dużo brakuje do rekordu.

Opady mogą pojawiać się tylko lokalnie w postaci słabego deszczu, deszczu ze śniegiem lub marznącej mżawki. Zapowiadają się pochmurne i mgliste noce z przymrozkami do -5 stopni Celsjusza. Natomiast w ciągu dnia rozpogodzenia ze wzrostem temperatury nawet do 7 stopni.

A jak na nas?

Najbardziej uciążliwe są dla nas zmiany ciśnienia. Dlatego też w poniedziałek będziemy mierzyli się z niekorzystnym biometem, który w ciągu dnia będzie przechodził w neutralny. W kolejnych dniach, kiedy sytuacja zacznie się stabilizować, biomet będzie neutralny, a okresami przejdzie nawet w korzystny.

Jak pisze IMGW – szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi.

W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, szczególnie na południu Polski, “może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie”. Według Instytutu u meteopatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu.

 

 

Blue Monday

Na 20 stycznia przypada również “najgorszy dzień w roku”, czyli Blue Monday. Termin ten wprowadził w 2004 roku Cliff Arnall, brytyjski psycholog, pracownik Cardiff University.

Arnall wyznaczył datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa