Badanie jakości powietrza jako sposób na zdrowie

Materiał sponsorowany  |   Meteo  |   28 maja 2020 16:57

Dzięki regularnym badaniom jakości powietrza możliwe jest zniwelowania przykrych skutków zdrowotnych unoszącego się smogu.

Zgodnie z zapisami umieszczonymi w Rozporządzeniach Ministra Środowiska system monitorowania jakości powietrza został zdefiniowany.

W treści znajdują się zarówno zakres działania systemu oraz sposób, w jaki się to odbywa. Wśród jednostek, które zajmują się tym tematem znajduje się Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Wykorzystuje się w nim specjalne stacje odpowiedzialne za pobieranie wszystkich niezbędnych danych z określonej lokalizacji, w minimalnej ilości. Oczywiście kontroli podlega również wiarygodność przeprowadzanych badań, pieczę nad tym trzyma Polskie Centrum Akredytacji.

Proces badania jakości powietrza

Do oceny sytuacji w kwestii jakości powietrza stosuje się różne metody, każda z nich charakteryzuje się wysoką jakością. Wyróżnia się pomiary przeprowadzane automatycznie lub manualnie w sposób ciągły, a także manualnie, ale w określonych z góry cyklach. Ponadto stosuje się pomiary oparte na wskaźnikach pasywnych i matematycznych modelach oraz całkowicie obiektywne metody szacowania zanieczyszczeń w powietrzu.

Z uwagi na fakt, że w okresach grzewczych w Polsce często występują bezwietrzne dni, przekraczane są normy zawartości pyłów w powietrzu. Mogą być one badane powyższymi metodami, zwłaszcza jeśli  chodzi o pyły PM10 i PM2.5. Najbardziej wygodna jest metoda automatyczna, gdyż wyniki otrzymuje się w czasie rzeczywistym, aktualizacje pojawiają się na odpowiednich stronach raz w ciągu godziny.

 

 

Dlaczego badanie jakości powietrza jest takie ważne i czy można tego dokonać w warunkach domowych?

Prawo do czystego powietrza jest uwzględnione w podstawowym i najważniejszym polskim akcie prawnym, jakim jest Konstytucja RP. Dlatego badanie jakości powietrza znacząco wpływa na możliwość przestrzegania tego zapisu. Zbyt duże stężenie szkodliwych substancji w powietrzu ma destrukcyjny wpływ na zdrowie i życie ludzi oraz roślin i zwierząt.

Mając wiedzę na temat jakości powietrza w okolicy swojego miejsca zamieszkania można uniknąć wielu dolegliwości ze strony układu oddechowego w wyniku wpływu smogu. Co ciekawe, badanie jakości powietrza można przeprowadzić w warunkach domowych przy pomocy odkurzacza i ogólnodostępnych wacików kosmetycznych.

W tym celu należy wystawić odkurzacz poza dom, do rurki przyłożyć czysty wacik i odczekać 5 minut. W przypadku, gdy płatek zabarwia się na czarno – wnioski nasuwają się same – jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.

Powyższy sposób nie zapewni dokładnych wyników w kwestii stężenia zanieczyszczeń, ale daje wiele do myślenia na temat jakości wdychanego powietrza. Warto poza tym zwrócić uwagę na otwieranie okien podczas, gdy na zewnątrz występuje smog, w ten sposób przedostaje się on do wnętrz domów i mieszkań, czyniąc spustoszenie w płucach i pozostałych częściach układu oddechowego.

Na szczęście badanie jakości powietrza skutecznie zwiększa świadomość społeczeństwa odnośnie czających się zagrożeń.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa