Zofia Posmysz-Piasecka odznaczona przez prezydenta Orderem Orła Białego – FILM

x-news / Agencja TVN  |   Fakty  |   25 stycznia 2020 05:34

Zofia Posmysz-Piasecka – pisarka, więźniarka obozów koncentracyjnych – została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

W czasie drugiej wojny światowej Posmysz-Piasecka była więźniarką obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci.

Po wojnie poświęciła się działalności literackiej i edukacyjnej. Jej misją stało się dawanie świadectwa prawdy o obozach i zagładzie.

„Chciałem pani bardzo serdecznie podziękować w imieniu Rzeczpospolitej za to, że przetrwawszy podzieliła się i dzieli od tylu lat świadectwem, ale bardzo specyficznym, takim niezwykle ludzkim” – mówił prezydent Duda.

„Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję, chociaż to jest chyba wszystko nierealne. Jak to wszystko mogło mi się przydarzyć, że Oświęcim, który wydawał mi się być końcem jej życia, w jakiś inny sposób je zapoczątkował” – odparła Zofia Posmysz-Piasecka.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa