Znów przemoc w rodzinie. Zareagowała osoba postronna

Redakcja eFO  |   Fakty  |   20 lipca 2021 11:57

Dzięki reakcji osoby postronnej policja przerwała koszmar rodziny z gminy Oświęcim. 37-latek znęcał się psychicznie i fizycznie nad rodziną.

Mężczyzna jako podejrzany o znęcanie otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną. W przypadku tej interwencji niezwykle ważna okazała się postawa świadka, dzięki któremu czyn domowego agresora został ujawniony. 

Policjanci interweniowali w związku z awanturą domową w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Oświęcim. 

„Pod wskazanym adresem policjanci zastali zgłaszającego, którym okazał się właściciel domu,  a który widząc obrażenia ciała u wynajmującej dom kobiety ustalił, że została ona uderzona przez nietrzeźwego, awanturującego się męża” – informuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Mundurowi  zatrzymali agresora, który trafił do  pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy policji. Mężczyzna miał w organizmie 2,1 promil alkoholu. 

„W związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej uruchomili w rodzinie procedurę Niebieska Karta, dzięki której osoby pokrzywdzone otrzymają pomoc i wsparcie specjalistów zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie” – wyjaśnia Jurecka.

Następnie sprawę przejęli policjanci wydziału kryminalnego, którzy w ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące, o tym że  37-latek od kilku lat znęcał  się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz pięciorgiem dzieci.  

Akta wraz z wnioskiem o wydanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

Mężczyzna otrzymał nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną. Dodatkowo zgodnie z prokuratorskim postanowieniem 37-latek został objęty policyjnym dozorem.

„Policjanci poinformowali mężczyznę o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

 

Fot. Policja

 

Na wyróżnienie oraz duże podziękowania należą się właścicielowi posesji. Mężczyzna będąc świadkiem przemocy domowej powiadomił policję. 

„Dzięki niemu przemoc została ujawniona, a sprawca znęcania już wkrótce przed sądem odpowie za swój karygodny czyn” – tłumaczy rzeczniczka policji.

Nie czekaj. Przerwij przemoc

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy, w tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc

Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139.

Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo:
– telefon stacjonarny 33 476 01 03
– telefon komórkowy 510 74 573
– adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

W każdej chwili sam możesz zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebujesz do tego porady specjalisty zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu, w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. 

Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii uzyskasz wiedzę w jaki sposób zmienić swoje postępowania wobec osób najbliższych.

 

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .