„Znicz 2018” od środy do niedzieli

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   29 października 2018

Policjanci będą służyć radą i pomocą, ale też bezwzględnie karać osoby lekceważące przepisy ruchu drogowego. Policyjna akcja „Znicz 2018” potrwa pięć dni.

Przełom października i listopada to czas wzmożonego ruchu na polskich drogach. Rodziny odwiedzają nekropolie, by pomodlić się za zmarłych krewnych, bliskich, znajomych. Wiele z nich przemierza setki kilometrów.

Wzmożony ruch

Największy ruch jest zwykle 1 listopada na drogach dojazdowych do cmentarzy. Tym bardziej, że komunikacja zbiorowa nie jest w stanie sprostać liczbie potencjalnych pasażerów, a głównie ich oczekiwaniom. Większość chciałaby bowiem dojechać tuż przed bramę nekropolii.

Termin pomiędzy 31 października a 4 listopada będzie czasem wytężonej pracy dla policjantów, przede wszystkim odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zwrócą szczególna uwagę na wzmożony ruch pojazdów i pieszych.

„Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy oraz na trasach wjazdowych i wyjazdowych z miast” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Uwaga na znaki

Organizacja ruchu kołowego i pieszego wokół wielu cmentarzy zostanie zmieniona, dlatego też kierowcy i piesi powinni zwracać w tych miejscach szczególna uwagę na tymczasowe oznakowanie.

„W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować” – dodaje Małgorzata Jurecka.

Zwraca też uwagę na kwestie prędkości i odstępów pomiędzy pojazdami. Przypomina o wzmożonych kontrolach stanu trzeźwości osób wsiadających za kierownicę.

Odblaski

Funkcjonariusze będą także zwracać uwagę na pojazdy zaparkowane w miejscach zakazanych i tam, gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W takich przypadkach nakażą ich usunięcie, a za operację zapłaci właściciel.

„Apelujemy do pieszych, by nosili elementy odblaskowe i korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z poboczy. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych” – instruuje policjantka.

Osoby wyjeżdżające na czas Wszystkich Świętych muszą też pamiętać o zabezpieczenia swojego domu lub mieszkania. Najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem w tej kwestii jest pomoc sąsiedzka i stworzenie wrażenia, że w domu ktoś jednak jest. Pomaga w tym włączone światło lub telewizor, które mogą zniechęcić potencjalnego włamywacza.

Trzeba pamiętać, że policjanci nie zastąpią zdrowego rozsądku, przede wszystkim na naszych drogach. Warto zatem w czasie wzmożonego ruchu drogowego zainwestować w darmową aplikację „zdrowe myślenie”.

Zobacz również:

 

Zmiany organizacji ruchu przy oświęcimskich cmentarzach

Zmiana organizacji ruchu i dodatkowe autobusy

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa