„Znicz 2018” od środy do niedzieli

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   29 października 2018 20:38
Udostępnij

Policjanci będą służyć radą i pomocą, ale też bezwzględnie karać osoby lekceważące przepisy ruchu drogowego. Policyjna akcja „Znicz 2018” potrwa pięć dni.

Przełom października i listopada to czas wzmożonego ruchu na polskich drogach. Rodziny odwiedzają nekropolie, by pomodlić się za zmarłych krewnych, bliskich, znajomych. Wiele z nich przemierza setki kilometrów.

Wzmożony ruch

Największy ruch jest zwykle 1 listopada na drogach dojazdowych do cmentarzy. Tym bardziej, że komunikacja zbiorowa nie jest w stanie sprostać liczbie potencjalnych pasażerów, a głównie ich oczekiwaniom. Większość chciałaby bowiem dojechać tuż przed bramę nekropolii.

Termin pomiędzy 31 października a 4 listopada będzie czasem wytężonej pracy dla policjantów, przede wszystkim odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zwrócą szczególna uwagę na wzmożony ruch pojazdów i pieszych.

„Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy oraz na trasach wjazdowych i wyjazdowych z miast” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Uwaga na znaki

Organizacja ruchu kołowego i pieszego wokół wielu cmentarzy zostanie zmieniona, dlatego też kierowcy i piesi powinni zwracać w tych miejscach szczególna uwagę na tymczasowe oznakowanie.

„W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować” – dodaje Małgorzata Jurecka.

Zwraca też uwagę na kwestie prędkości i odstępów pomiędzy pojazdami. Przypomina o wzmożonych kontrolach stanu trzeźwości osób wsiadających za kierownicę.

Odblaski

Funkcjonariusze będą także zwracać uwagę na pojazdy zaparkowane w miejscach zakazanych i tam, gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W takich przypadkach nakażą ich usunięcie, a za operację zapłaci właściciel.

„Apelujemy do pieszych, by nosili elementy odblaskowe i korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z poboczy. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych” – instruuje policjantka.

Osoby wyjeżdżające na czas Wszystkich Świętych muszą też pamiętać o zabezpieczenia swojego domu lub mieszkania. Najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem w tej kwestii jest pomoc sąsiedzka i stworzenie wrażenia, że w domu ktoś jednak jest. Pomaga w tym włączone światło lub telewizor, które mogą zniechęcić potencjalnego włamywacza.

Trzeba pamiętać, że policjanci nie zastąpią zdrowego rozsądku, przede wszystkim na naszych drogach. Warto zatem w czasie wzmożonego ruchu drogowego zainwestować w darmową aplikację „zdrowe myślenie”.

Zobacz również:

 

Zmiany organizacji ruchu przy oświęcimskich cmentarzach

Zmiana organizacji ruchu i dodatkowe autobusy