Znęcał się nad żoną i trójką dzieci. Jest już za kratkami

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   31 maja 2020 12:30
Udostępnij

42-letni mieszkaniec Osieka od prawie roku znęcał się nad swoją żoną i trójką dzieci. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym.

Na policję zadzwoniła przerażona kobieta. Zgłosiła, że pijany mąż wszczął awanturę, uderzył ją i groził śmiercią. Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu natychmiast wysłał patrol do Osieka.

Gdy policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego przyjechali pod wskazany adres, zastali w domu jednorodzinnym 39-letnią kobietę, jej 42-letniego męża i trójkę dzieci. Mundurowi zatrzymali agresora i przewieźli do komendy. Badanie alkomatem wykazało dwa promile alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu. Damski bokser trafił do policyjnej celi.

Kiedy agresor siedział „na dołku” kryminalni zebrali dowody, że przez blisko rok znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją rodziną. 42-latek stanął przed obliczem prokuratora, który przedstawił mu zarzuty, a następnie wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie domowego bandyty.

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu przychylił się do wniosku prokuratury. Osieczanin pojechał do aresztu śledczego, gdzie spędzi przynajmniej trzy najbliższe miesiące. Grozi mu kara do pięciu lat więzienia.

„Policja, prokuratura i sąd chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, skutecznie izolują sprawców, którzy zagrozili życiu lub zdrowiu swoich najbliższych.
Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Apel organów ścigania o przerwanie przemocy odnosi się także do świadków, którymi najczęściej są sąsiedzi lub najbliższa rodzina.

„Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie pokrzywdzonym” – zapewnia policjantka.

Wsparcie dla pokrzywdzonych

Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc. W Małopolsce działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem  w tym również w Oświęcimiu, prowadzone przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych – KraFOS. Działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem współfinansowane są ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.