Znęcał się nad siostrzeńcem

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   15 września 2022 17:54
Udostępnij

55-latek z Bulowic od kilku miesięcy miał się znęcać nad 30-letnim siostrzeńcem. Ma teraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach otrzymali zgłoszenie o awanturze domowej, którą w domu w Bulowicach wywołał pijany mężczyzna. Z informacji wynikało, że agresor od dłuższego czasu znęca się psychicznie i fizycznie nad młodszym krewnym.

Mundurowi pojechali pod wskazany przez zgłaszającego adres. Zatrzymali nietrzeźwego przemocowca i przewieźli go do policyjnej celi. Specjaliści z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej policjanci sporządzili Niebieską Kartę, która trafiła do specjalnego zespołu interdyscyplinarnego, zajmującego się właśnie przeciwdziałaniem tego typu przestępstwom.

„W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące o tym że 55-latek od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad siostrzeńcem  najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie usłyszał zarzuty znęcania” – opowiada aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Kolejnego dnia podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty. Dowiedział się, że ma zakaz zbliżania się i kontaktowania ze swoją ofiarą. Ponadto musi co kilka dni zgłaszać się do komisariatu. Grozi mu kara do pięciu lat więzienia.

Policja radzi


Nie czekaj. Przerwij przemoc

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. 

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.


Jesteś osobą pokrzywdzoną? Uzyskasz wsparcie i pomoc

Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03, telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl



Jesteś sprawcą przemocy? Weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych
Osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów zmiany postępowanie wobec osób najbliższych.

 

Najnowsze realizacje wideo