Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz

Redakcja eFO  |   Edukacja,Fakty  |   6 grudnia 2022 15:08

Powstała nowa lekcja internetowa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dotyczy zbrodniczych eksperymentów dokonywanych na więźniach.

Autorką lekcji „Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz” jest Teresa Wontor-Cichy z centrum badań muzeum.

„Ofiary eksperymentów, którymi stali się więźniowie obozu Auschwitz, pochodziły z różnych miejsc okupowanej przez Niemców Europy, wiele osób było pochodzenia żydowskiego. Eksperymentowano również na dzieciach. Lekarze niemieccy nie stosowali wobec nich żadnych zasad, należnych praktyce medycznej. Postępowali zazwyczaj z pogwałceniem najbardziej elementarnych zasad humanitaryzmu, etyki i deontologii lekarskiej. Dlatego też eksperymenty przeprowadzane na więźniach powinniśmy określać jako zbrodnię dokonywaną przez lekarzy, wierzących w ideologię nazistowską” – pisze autorka w początkowym rozdziale lekcji.

Lekcja zawiera fragmenty zeznań i relacji ocalałych więźniów i więźniarek poddawanych eksperymentom, fotografie, dokumenty, a także biogramy sprawców. Wiele miejsca poświęcono temu, w jaki sposób w zbrodniach uczestniczyły uczelnie wyższe czy instytuty badawcze w Trzeciej Rzeszy.

Lekcja „Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz” jest dostępna w języku polskim i angielskim.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Masz postanowienia noworoczne?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .