Zapadał zmrok, a kobiety zabłądziły w lesie

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   17 września 2018 18:49

Dwie młode kobiety zabłądziły w lesie. Na pomoc ruszyli policjanci, którzy odnaleźli zaginione w kompleksie leśnym pomiędzy Chełmkiem a Jaworznem.

Wczoraj około godziny 20 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu odebrał telefon od przestraszonej kobiety dzwoniącej z… lasu. 22-letnia kobieta powiadomiła, że wybrała się z koleżanką na spacer.

Kobiety straciły orientację w terenie i od kilku godzin nie mogły znaleźć drogi powrotnej. Gdy zaczął zapadać zmrok, postanowiły zadzwonić po pomoc.

Dyżurny w opisywane przez telefon okolice wysłał radiowóz. Policjanci włączyli sygnały świetlne i wjechali w leśną drogę gruntową. Od czasu do czasu używali także sygnałów dźwiękowych, by zaginione kobiety mogły zlokalizować radiowóz.

I tak też się po kilku chwilach stało. Wystraszone, ale całe i zdrowe młode spacerowiczki wróciły do domów.

„W dużym lesie łatwo jest zabłądzić, zwłaszcza chodząc poza wyznaczonymi ścieżkami lub kiedy zapadnie zmrok. Ważne by, nie wpadać w panikę i idąc w jednym kierunku spróbować zwracać uwagę na charakterystyczne punkty, na przykład drogę, linię energetyczną, co ułatwi lokalizację służbom ratunkowym” – mówi aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Ponadto niektóre nadleśnictwa proponują specjalne aplikacje na smartfony z mapą lasu, które na dodatek nie potrzebują dostępu do Internetu.

„Apelujemy, by na tego rodzaju wycieczki, poza piknikowym prowiantem, zawsze zabierać ze sobą dobrze naładowany telefon komórkowy lub kompas” – dodaje policjantka.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa