Zakażony mieszkaniec przebywał poza naszym powiatem

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   26 marca 2020 17:44

Ustaliliśmy, że zakażony koronawirusem mieszkaniec powiatu oświęcimskiego przebywał w ostatnich tygodniach poza jego granicami.

U mężczyzny w sile wieku testy laboratoryjne potwierdziły obecność SARS-CoV-2. Chory przebywa na leczeniu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Fakty Oświęcim ustaliły, że zakażony jest zameldowany w powiecie oświęcimskim, ale mieszka poza nim. Jednak w związku z meldunkiem, w rejestrze zakażonych wykazała go Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu. Tymczasem mężczyzna, jak wynika z naszych informacji, od końca lutego w powiecie oświęcimskim nie przebywał.

Jest wiele przypadków, gdzie adres zamieszkania nie jest tożsamy z adresem zameldowania. Przykładowo, ktoś ma oficjalny meldunek np. w Pszczynie. Jednak od lat mieszka z rodziną w Oświęcimiu. Tutaj pracuje i robi zakupy. Gdyby zachorował, znalazłby się w wykazie zakażonych pszczyńskiego Sanepidu, jako mieszkaniec tamtego powiatu.

Do informacji o pierwszej zakażonej osobie, będącej mieszkańcem powiatu oświęcimskiego choć tylko formalnie, odniósł się na swoim profilu facebookowym Zbigniew Starzec, wicewojewoda małopolski.

„Szanowni Państwo, wobec informacji w zakresie pierwszego przypadku pacjenta z #koronawirusem w Powiecie Oświęcimskim, pragnę Państwa uspokoić i powiedzieć, że mówimy o bardzo poważnych sprawach. Dlatego bardzo Państwa proszę o zachowanie wszelkich i ciągle tych samych rygorystycznych zaleceń służb sanitarnych. Otoczmy ciepłymi myślami i jak kto może modlitwą, każdego walczącego z wirusem. Służby państwowe cały czas działają wspomagane służbami medycznymi i sanitarnymi. #Zostajemywdomu” – napisał mieszkający w Oświęcimiu urzędnik.

Jednocześnie zapewnił Fakty Oświęcim, że w żadnej rozmowie z dziennikarzami nie podał nazwy miejscowości, z której pochodzi opisywany przez nas mężczyzna zakażony koronawirusem.

„Nikomu nie udzieliłem informacji, że jest to mieszkaniec Oświęcimia. Nie podajemy bowiem skąd są osoby zakażone i poddane kwarantannie, by nie stygmatyzować ich i ich rodzin” – wyjaśnił nam po południu w rozmowie telefonicznej Zbigniew Starzec.

Liczba osób objętych kwarantanną w powiecie oświęcimskim na środowy wieczór wynosiła 379. Od wtorku zwiększyła się o 33 osoby.

Zobacz również:

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie oświęcimskim

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem,
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu,
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

Komentarze
  • 26 marca 2020 22:02

    powiat

    Wcale nie trzeba podawać skąd są osoby zakażone i poddane kwarantannie, bo przecież to widać do kogo przyjeżdża przez dwa tygodnie policja na kontrole dwa razy dzinnie.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzasz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .