Zachowek – jak ustalić jego wysokość i obliczyć wartość?

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   12 listopada 2019 10:00

Wysokość zachowku to z reguły połowa wartości udziału jaki przypadałby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym.

Prościej rzecz ujmując jest to połowa z tego, co uprawniony by dostał gdyby nie był pominięty w spadku.

Oczywiście, jak zawsze od każdej reguły są wyjątki. W tym przypadku odstępstwo od reguły dotyczy małoletnich zstępnych oraz osób trwale niezdolnych do pracy. W ich przypadku wysokość zachowku wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego.

Obliczenie wartości zachowku

Aby obliczyć wartość zachowku należy w pierwszej kolejności ustalić jaka jest rzeczywista wartość masy spadkowej. To znaczy ustalić różnicę pomiędzy aktywami a pasywami spadkowymi.

Wartość zachowku musi wynikać z czystej wartości spadku.

Dlatego do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.

Pamiętać trzeba

Że przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń.

Często zadawane jest pytanie, czy do obliczenia zachowku dolicza się darowizny? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na naszym blogu klikając TUTAJ

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na kancelaria-actio.com/kontakt wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .