Z pięciuset domów zostało sześć

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   26 stycznia 2016 13:25

W Brzezince odsłonięto tablicę, upamiętniającą ofiary wysiedleń, dokonanych przez Niemców w 1941 w tej wsi i okolicznych miejscowościach. Tablica stanęła na skrzyżowaniu ulic Męczeństwa Narodów i Piwnicznej.

Na planszy znalazła się informacja o dramatycznych wydarzeniach sprzed 75 lat napisana w trzech językach oraz pięć archiwalnych fotografii. Są na nich widoczni wysiedlani mieszkańcy Brzezinki i więźniowie, których Niemcy zmusili do rozbiórki domów. Tablicę ufundowało Stowarzyszenie „Pamięć i Przyszłość XXI”, którego prezesem jest Andrzej Ryszka, sołtys Brzezinki i radny gminny.

Jak powiedział, miejsce umieszczenia tablicy jest nieprzypadkowe. Przy skrzyżowaniu często zatrzymują się autokary z turystami, którzy idą zwiedzić Judenrampe. Siłą rzeczy będą musieli przejść obok tablicy i, jeśli zechcą, poznają historię wysiedleń.

A doszło do nich wiosną 1941 roku, gdy Niemcy postanowili rozbudować obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz. Kazali mieszkańcom Brzezinki i okolic opuścić domostwa. Wysiedlani mieli niewiele czasu na spakowanie się, a na furmankę mogli zabrać tylko część dobytku, a konkretnie najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystko, co zostało, wpadło w niemieckie ręce.

Jacek Lachendro z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau przypomniał, że w wyniku rozbiórki w Brzezince spośród ponad 500 domów zostało tylko sześć, a wysiedlenia objęły około dziewięć tysięcy mieszkańców Brzezinki, a także Pław, Babic, Broszkowic, Harmęż. Z kolei spora część materiałów z rozebranych domostw posłużyła do budowy baraków w Birkenau.

– Większość wysiedlonych mieszkańców po wojnie powróciło do rodzinnych miejscowości, ale nie było w stanie poznać swoich gospodarstw. Ich domy zostały wyburzone, a sieć pól zmieniona na potrzeby gospodarstw rolnych SS. Musieli zacząć wszystko od początku. Od zera – tłumaczy historyk.

Po dziś dzień wielu z wysiedlonych nie dostało żadnego odszkodowania za doznane wówczas krzywdy.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .