Z domu tylko pojedynczo. Nowe obostrzenia

Redakcja eFO  |   Fakty  |   31 marca 2020 10:27

Wyjście z domu tylko pojedynczo, a nieletnich wyłącznie z dorosłymi, ograniczenie liczby klientów w sklepach – to część nowych obostrzeń dla Polaków.

O nowych zasadach, które ma dzisiaj ogłosić polski rząd poinformowało radio RMF FM.

Z ustaleń Patryka Michalskiego, reportera stacji, wynika, że w sklepach będzie mogło przebywać jednocześnie trzy razy więcej osób, niż wynosi liczba kas. Przykładowo, gdy w markecie jest 10 kas, w całym obiekcie może przebywać 30 klientów.

Do małych sklepików z jedną kasą wejdą maksymalnie trzy osoby. Oczywiście wciąż trzeba przestrzegać rygoru zachowywania odpowiedniej, najlepiej dwumetrowej, odległości od innych osób.

 

 

Rząd ma też wyznaczyć godziny zakupów wyłącznie dla seniorów. Od godziny 10 do 12 do sklepów, aptek i drogerii będą mogły wejść wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia.

Zgodnie z nowym, bardzo ważnym obostrzeniem, z domów będziemy mogli wychodzić wyłącznie pojedynczo. Nawet jeśli będziemy szli ulicą z członkami naszej rodziny, będziemy musieli zachować dwumetrowy odstęp.

Regulacja ta nie dotyczy rodziców z małym, niesamodzielnym dzieckiem czy opiekunów osób niepełnosprawnych.

Możliwość wyjścia na spacer ma oznaczać krótkie, konieczne wyjścia, aby się przewietrzyć. Ma trwać kilkanaście minut. Wielogodzinne przechadzanie się po parku będzie piętnowane przez służby.

AKTUALIZACJA
Kolejne ograniczenia, które zaczną obowiązywać od północy:
– ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji, plaż,
– zamknięte wszystkie punkty usługowe kosmetyczne i fryzjerskie,
– niepełnoletni mogą się poruszać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłymi,
– na poczcie dwie osoby do jednego okienka,
– na bazarach trzy osoby do jednego stoiska,
– zamknięte sklepy budowlane w weekendy,
– nakaz zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu,
– środki do dezynfekcji przy wejściu do biurowców i zakładów pracy,
– zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych.

 

Nowe restrykcje mają obowiązywać od północy

 

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem,
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu,
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

 

 

Komentarze
  • 31 marca 2020 20:29

    jaki

    czy kto tutaj się zastanowił że wszystkie działania rządu w stosunku do obywateli typu nakazy i zakazy i kary są bezprawne. nie ma stanu nadzwyczajnego ani klęski żywiołowej a tylko w nich Konstytucja przewiduje ograniczenie swobód obywatelskich. straszenie ludzi karami i ograniczeniami jest całkowicie
    bezprawne. wszystkie mandaty,grzywny,wyroki nie mają żadnej mocy prawnej i są podstawą do odszkodowań. takie jest zadanie konstytucjonalistów i prawników które rząd całkowicie pomija.
    czyli w sumie mamy nielegalny stan wojenny jak za PRL-u.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .