Z Dachau do Oświęcimia. Wizyta młodych Niemców w powiecie – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Edukacja,Fakty  |   8 lipca 2024 11:39
Udostępnij

Młodzież z powiatu Dachau, partnera powiatu oświęcimskiego, przybyła nad Sołę, Skawę i Przemszę, by poznać zachodnią część Małopolski.

Goście to uczniowie i wychowawcy ze Specjalnego Ośrodka Wsparcia Edukacyjnego Szkoła im. Grety Fischer w Dachau. Młodzi Bawarczycy na co zień mieszkali w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

Odwiedzili m.in. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, park rozrywki Energylandia w Zatorze, ale też Kraków i kopalnię soli w Wieliczce.

Z mieszkańcami partnerskiego powiatu spotkali się też Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski oraz przedstawiciele władz powiatowych: Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski, Teresa Jankowska, wicestarosta, Jerzy Mieszczak, członek zarządu i Leszek Szuster, radny powiatowy, emerytowany wieloletni dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Zanim jednak młodzi Niemcy stali się bohaterami spotkania, organizatorzy zafundowali im udział w miejscowej oficjałce, uroczystości podpisania umów pomiędzy wojewodą małopolskim i przedstawicielami spółek wodnych. W tej części forum Bawarczycy grali rolę publiczności, nie dość, że niemej, to jeszcze nic nierozumiejącej.

„Drodzy polscy gospodarze, chcielibyśmy wam bardzo podziękować za pobyt w Oświęcimiu i w powiecie, bardzo nam się tu podobało. Przywitaliście nas bardzo ciepło. Byliśmy zachwyceni widząc polsko-niemieckie flagi w internacie SOSW. Dziękujemy za troskę i opiekę ze strony pracowników placówki. (…) W internacie czuliśmy się bardzo komfortowo. Bardzo dziękujemy za gościnę. Mamy nadzieję, że będziemy się mogli odwdzięczyć i gościć was u nas” – napisali niemieccy goście powiatu oświęcimskiego, oceniając wizytę w Polsce. podopieczni niemieckiej placówki.