Wystawa o historii Oświęcimia dostępna od lipca

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   22 marca 2018 11:51
Zakończył się remont zabytkowego, XIX-wiecznego ratusza przy Rynku Głównym 2 w Oświęcimiu, w którym urzędował burmistrz Roman Mayzel. Od drugiej połowy lipca będzie można obejrzeć historię miasta od najdawniejszych czasów aż do współczesności.

„Przedwojenny ratusz to bardzo ważne miejsce z punktu widzenia historii Oświęcimia. Budynek nierozerwalnie łączy się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jak i burmistrzem Romanem Mayzlem, który urzędował w tym miejscu przeszło 26 lat” – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia – „Wystawa poruszy wiele ważnych wątków związanych z tym budynkiem, jak również historią naszego miasta. Jej interaktywna i atrakcyjna forma zachęci do zwiedzania zarówno mieszkańców, jak i turystów”.

Prezentacja zabytków rozpocznie się w części piwnicznej, gdzie zwiedzający będą mogli obejrzeć historię miasta od czasów najdawniejszych do XVI wieku.

Historia Oświęcimia w jednym miejscu

„Poznamy więc pierwszą parę książęcą księstwa oświęcimskiego, czyli księżną Eufrozynę i księcia Władysława. Na każdym piętrze będą czekać na zwiedzających ciekawe prezentacje i atrakcje. Będziemy też przechodzić przez trudne okresy naszej historii m. in. potop szwedzki, zabory austriackie, niepodległą Polskę, okres drugiej wojny światowej i czas powojenny. Zwiedzanie wystawy skończymy na  współczesności.  Dodatkową atrakcją będzie historia klubu hokejowego Unia Oświęcim”- wylicza Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Wirtualne zwiedzanie

Największą niespodzianką ma być przedwojenny samochód, montowany w oświęcimskiej fabryce „Oświęcim – Praga” model Baby, w którym każdy będzie mógł wirtualnie zwiedzić przedwojenne miasto. Poddasze budynku zostanie adaptowane pod potrzeby działu edukacyjnego, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach.

Obok prezentacji historycznej będzie też Punkt Informacji Turystycznej.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .