Wyrok w sprawie wypadku kolumny rządowej: warunkowe umorzenie postępowania – FILM, FOTO

Redakcja FO  |   Fakty  |   9 lipca 2020 14:29

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu warunkowo umorzył postępowanie wobec Sebastiana Kościelnika, oskarżonego o spowodowanie wypadku z udziałem kolumny rządowej.

Wczoraj strony zgłosiły swoje oczekiwania dotyczące rozstrzygnięcia sprawy. Obrońca Sebastiana Kościelnika wnioskował o uniewinnienie swojego klienta.

Prokurator żądał uznania go za winnego i wyznaczenia kary roku ograniczenia wolności oraz prac społecznych. Stosunkowo niski wymiar żądanej kary tłumaczył tym, że ma ona mieć charakter wychowawczy, gdyż oskarżony jest młodym człowiekiem.

 

Sąd warunkowo umorzył postępowanie

Kierowca seicento ma jednak zapłacić po tysiąc złotych nawiązek dla Beaty Szydło i kierowcy ówczesnego BOR. Sąd ustalił, że rządowe samochody w momencie wypadku nie miały statusu kolumny uprzywilejowanej, ponieważ nie miały włączanych sygnałów dźwiękowych, a jedynie światła błyskowe.

„Sąd umarzając warunkowo postępowania miał na uwadze stopień przyczynienia się [Sebastiana Kościelnika] do wypadku. Warunkowe umorzenie postępowanie nie jest ani skazaniem, ani uniewinnieniem sprawcy. Jest pozostawieniem go w okresie próby, w tym wypadku na minimalny roczny okres” – powiedziała w uzasadnieniu decyzji sędzia Agnieszka Pawłowska.

Wyrok nie jest prawomocny. Sebastian Kościelnik i jego obrońca Władysław Pociej zapowiedzieli apelację.

„Sąd zauważa znaczny stopień przyczynienia się innych uczestników zdarzenia do zaistnienia wypadku” – podkreśliła sędzia.

„Wyrok oznacza, że oskarżony jest winny, ale sąd umorzył sprawę na okres próbny” – mówił po ogłoszeniu wyroku prokurator Rafał Babiński. 

 

Zobacz również:

Kończy się proces w sprawie wypadku Beaty Szydło – FILM

Sebastian Kościelnik: Zachowanie prokuratora było bezczelne – FILM

 

 

 

Współpraca z x-news

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa