Wtedy ruszyła nazistowska Fabryka Śmierci – FOTO

Jola Wodniak i Paweł Wodniak  |   Fakty  |   14 czerwca 2018 19:20

14 czerwca do KL Auschwitz trafił pierwszy transport polskich więźniów. Tego dnia w 1940 roku ruszyła niemiecka nazistowska Fabryka Śmierci Auschwitz.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady rozpoczął się mszą świętą w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Tam uczestnicy obchodów obejrzeli wystawę „Klisze pamięci. Labirynty” autorstwa Mariana Kołodzieja, byłego więźnia Auschwitz nr 432, znajdującego się w podziemiach franciszkańskiej świątyni.

 

Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszego transportu, umieszczoną na budynku oświęcimskiej uczelni, a następnie pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11. w byłym KL Auschwitz.

Ostatnim punktem centralnych obchodów było zwiedzanie nowej wystawy poświęconej tematyce ruchu oporu w KL Auschwitz.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa