Wstrząsy w gminie Brzeszcze. Zakończą się w styczniu?

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   11 grudnia 2020 16:36
Udostępnij

Mieszkańcy gminy Brzeszcze raz po raz informują eFO o wstrząsach spowodowanych działalnością miejscowej kopalni. Tauron Wydobycie tłumaczy, skąd się biorą.

Do kolejnego wstrząsu odczuwalnego przez mieszkańców Brzeszcz i okolic doszło wczoraj wieczorem. To trzeci silny wstrząs wciągu zaledwie trzech tygodni. Najmocniejszy nasi czytelnicy odczuli rankiem 25 listopada.

„Zakład Górniczy Brzeszcze prowadzi obecnie eksploatację pokładu węgla na średniej głębokości około 850 metrów pod miejscowością Brzeszcze. Pokład ten został zaliczony przez ekspertów do najniższego pierwszego stopnia zagrożenia tąpaniami” – informuje Fakty Oświęcim biuro prasowe Tauron Wydobycie, do którego należy ZG Brzeszcze.

Poprosiliśmy właściciela kopalni o szczegółowe informacje na temat wstrząsów odczuwalnych przez mieszkańców i powodujących szkody w ich majątku.

„Wstrząsy towarzyszące eksploatacji pokładu wynikają z naturalnych uwarunkowań geologicznych. Wysoko nad pokładem zalegają grube warstwy piaskowców, które w wyniku prowadzonej eksploatacji ulegają łamaniu, generując wstrząsy” – tłumaczy Tauron Wydobycie.

Spółka zapewnia, że aktywność sejsmiczną w rejonie ściany na bieżąco monitoruje Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Po każdej dobie powstaje informacja o aktywności sejsmicznej górotworu wraz z dobowym postępem ściany oraz wykonywaną profilaktyką tąpaniową.

„Zakład Górniczy Brzeszcze realizuje szereg działań profilaktycznych, dzięki którym energia wstrząsów jest zmniejszana i w większości przypadków nieodczuwalna na powierzchni.

Kopalnia prowadzi stałą rejestrację drgań gruntu za pomocą specjalistycznej aparatury sejsmometrycznej. Prowadzone i planowane roboty górnicze wykonywane są z uwzględnieniem warunków minimalizujących wielkość tego zagrożenia, a poprzez wykonywanie pod ziemią tzw. strzelań torpedujących zmniejsza się energia skumulowana w górotworze.

Strzelania torpedujące polegają na wywierceniu w mocnych skałach nad pokładem węgla otworów i zdetonowaniu w nich materiału wybuchowego. Jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod aktywnej profilaktyki tąpaniowej, stosowanych w górnictwie” – pisze biuro prasowe spółki Tauron Wydobycie w odpowiedzi na e-mail Faktów Oświęcim.

Właściciel kopalni informuje jednocześnie, że ściana nr 02, w rejonie powstają wstrząsy odczuwalne na powierzchni, zbliża się do zakończenia swojego biegu. Pozostało jeszcze 85 metrów. Zakończenie eksploatacji ściany ma nastąpić w styczniu 2021 roku.

„Wszystkie zagadania związane z zagrożeniami tąpaniami i wstrząsami są na bieżąco analizowane przez zespół ds. tąpań powołany przez kierownika ruchu Zakładu Górniczego Brzeszcze. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje zautomatyzowany system zapisu informacji o odczuciach lub uszkodzeniach spowodowanych wystąpieniem wstrząsu górotworu. Zgłoszeń można dokonywać pod numerem telefonu 32 716 54 99. Wnioski o uszkodzeniach budynków powstałych w wyniku wstrząsów, które zarejestrowała stacja geofizyki górniczej można również składać do oddziału szkód górniczych ZG Brzeszcze” – podaje Tauron Wydobycie.

Zobacz również:

Tauron Wydobycie przyznaje, że odpowiada za wczorajszy wstrząs

 

Najnowsze realizacje wideo