Wrak radzieckiego samolotu z czasów II wojny światowej. Archeolodzy odnaleźli ciała lotników

x-news / Agencja TVN  |   Fakty  |   26 stycznia 2020 10:10

Wrak bombowca B-25 Mitchell z II wojny światowej został odkryty w bieruńskim lesie. Samolot używany przez armię sowiecką został zestrzelony przez niemieckie lotnictwo 19 stycznia 1945 roku nad Oświęcimiem.

Czterech członków załogi zginęło, jedynym ocalałym był 23-letni dowódca, który zeskoczył z samolotu, a później trafił do niemieckiej niewoli. Archeolog Arkadiusz Dominiec przyznał, że nie spodziewał się odkrycia ciał we wraku.

Samolot uczestniczył w bombardowaniu Ostrawy

B-25 Mitchell prawdopodobnie stracił skrzydła w ataku niemieckiego myśliwca. Szczątki ofiar mają liczne złamania. Archeolodzy odkryli kompletne szkielety, mundury i obuwie wojskowe. Znaleziono resztki spadochronów, dlatego archeolodzy sądzą, że żołnierze próbowali opuścić uszkodzoną maszynę lub wyskoczyli na bardzo małej wysokości.

„Oni starali się wydostać, ale przeciążenie bardzo im to utrudniało. Udało im się, ponieważ znaleźliśmy trzy szkielety z potwornymi uszkodzeniami kończyn dolnych” – relacjonował archeolog Olaf Popkiewicz.

Dodał, że w Polsce rzadko odkrywa się szczątki żołnierzy radzieckich, natomiast często odnajduje się ciała niemieckich wojskowych z czasów II wojny światowej.

 

Lotnicy spoczną na pobliskim cmentarzu Armii Czerwonej.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa