Wigilijne stoły uginały się od świątecznych potraw – FOTO

0 Materiał sponsorowany  |   Fakty  |   15 grudnia 2015

„Spotkania z tradycją świąteczną” na stałe wpisały się w kalendarze imprez w gminie i mieście Oświęcim. Za każdym razem odbywają się w innym sołectwie gminy. Tym razem gospodarzem była Włosienica.

Niedzielne popołudnie z tradycją rozpoczęła Barbara Gasidło, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Grojcu Barbara Gasidło.

– Dziś przypadają imieniny świętej Łucji. Dzień ten jest w kulturze chrześcijańskiej dniem niezwykle ważnym. Począwszy od dziś czeka nas 12 dni do Bożego Narodzenia, jak 12 miesięcy roku nadchodzącego. Trzeba śledzić aurę każdego z kolejnych dni, bo ona zapowiada pogodę na każdy z kolejnych miesięcy następnego roku – przypomniała.

– Okres świąt Bożego Narodzenia to niezwykły, magiczny czas, podczas którego częściej niż zwykle myślimy o swoich najbliższych, ceniąc sobie ich obecność w naszym życiu. Tak się składa, że w tym roku moje święta będą smutne, bo niedawno odeszła moja mama. Była strażniczką tej wspaniałej polskiej bożonarodzeniowej tradycji, przekazała mi to wszystko, co dziś umiem – powiedział Albert Bartosz, wójt gminy Oświęcim.

W ramach „Spotkania z tradycją świąteczną” wystąpiły: zespół „Cantare” z Grojca, uzdolniona, nie tylko muzycznie, młodzież ze Szkoły Podstawowej we Włosienicy i „Włosianeczki” z przebojowym instruktorem Michałem Buskiem.

Na scenie w pewnym momencie pojawiły się anioły, które dopadły Jadwigę Szczerbowską, dyrektorkę Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji z siedzibą w Brzezince, by przeobrazić ją w anielicę. Natomiast wójta gminy wciągnęły za parawan i wypuściły w góralskim stroju i z ciupagą w ręce. Przyszły także diabły. Władysławowi Zalińskiemu, sołtysowi Włosienicy założyły rogi, wręczyły widły i narzuciły czerwoną szatę opisaną: „piekło”.

W niedzielne popołudnie we Włosienicy rozstrzygnięto także konkursy – plastyczny dla dzieci i młodzieży oraz na wieniec bożonarodzeniowy dla kół gospodyń wiejskich i pokrewnych instytucji.

Pierwsze miejsce zajęło KGW w Dworach II, drugie Uniwersytet Każdego Wieku we Włosienicy, zaś trzecie KGW w Porębie Wielkiej.

W konkursie na anioła bożonarodzeniowego zwyciężyła Kinga Klimas ze Szkoły Podstawowej w Brzezince. Drugie miejsce zajął Filip Jaskółka także z SP w Brzezince, a trzecie Krzysztof Misiakowski z SP w Rajsku. To w kategorii szkół podstawowych.

Natomiast w kategorii gimnazjów na pudle stanęły gimnazjalistki z Zaborza: Joanna Sroka, Aleksandra Żmuda i Paulina Dymitrowicz.

Wyróżnienia otrzymały Wiktoria Wójcik z SP w Grojcu, Julia Pyzdek z SP w Porębie i Emilia Ślimak z SP w Brzezince.

Na zakończenie części scenicznej mieszkańcy gminy, którzy szczelnie wypełnili salę OSP, obejrzeli niezwykły pokaz mody. Zadebiutowały nim członkinie działającej od października w Grojcu spółdzielni socjalnej „Skarbnica”.

Po występach i prezentacjach uczestnicy „Spotkania z tradycją” przystąpili do degustacji potraw świątecznych. Były oczywiście karpie, pierogi i wiele innych pyszności. Nie brakowało także wspaniałych wypieków.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa