Warto zaryzykować i zgarnąć cenne nagrody rzeczowe

Jakub Konior  |   Fakty  |   11 stycznia 2018 11:00
O konkursie ”Młody Chemik”, możliwościach rozwoju dla uczniów i współpracy  pomiędzy firmą  Synthos S.A. i PZ nr 2 opowiada Urszula Przybytek, organizatorka  konkursu adresowanego do młodych uzdolnionych chemików.

Z nauczycielką chemii rozmawia Jakub Konior

W jaki sposób narodził się pomysł na stworzenie konkursu ”Młody Chemik”?„Z inicjatywą zorganizowania powiatowego konkursu chemicznego wyszedł dyrektor naszej szkoły Jacek Stoch. Następnie wraz z koleżanką Agnieszką Mąsior opracowałyśmy szczegóły całego przedsięwzięcia”.

Od obecnej, a więc czwartej edycji konkurs został powiększony o zakres terytorialny sześciu nowych powiatów?

„Dokładnie tak, oprócz powiatu oświęcimskiego do konkursu będzie mogła przystąpić młodzież z powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, chrzanowskiego, wadowickiego, pszczyńskiego, bielskiego i jaworznickiego”.

Do głównych idei konkursu należą…?

„Przede wszystkim utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych oraz aktywizacja miłośników chemii. Udział w konkursie może być dla uczniów okazją do zweryfikowania swoich umiejętności, osiągnięcia osobistych sukcesów oraz zdobycia nagród rzeczowych”.

W jaki sposób można dokonać zgłoszenia do udziału w konkursie?

„Wszystkie niezbędne formularze wraz ze szczegółowymi informacjami znajdują się na szkolnej stronie TUTAJ . Istnieje również możliwość do kontaktu przez email: konkurschemik.pz2@wp.pl za pośrednictwem którego udzielimy wszelkich informacji”.

W którym roku odbyła się premiera konkursu?

„Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2015 roku”.

Jaki zakres materiału musi opanować uczestnik, aby uzyskać pożądany tytuł ”młodego chemika” ?

„Zadania konkursowe etapu szkolnego obejmują treści nauczania i wymagania opisane w podstawie programowej przedmiotu chemia dla III etapu edukacyjnego”.

Od początku trwania konkursu nieocenionym wsparciem finansowym służą sponsorzy przedsięwzięcia. Jakiego typu nagrody dla młodych chemików ofiarowała do tej pory firma chemiczna Synthos S.A. oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego?

„Głównymi nagrodami w konkursie były: Samsung Galaxy Tab 4, Samsung Galaxy Tab 3 oraz Tablet Lenovo A8-50. Kolejne miejsca również zostały nagrodzone, były to między innymi zestawy długopisów oraz pendrive’y. W ubiegłym roku szkolnym najlepszych 10-ciu uczestników otrzymało cenne powerbanki”.

Ile edycji udało się Pani przeprowadzić do tej pory w murach Powiatowego ”Chemika” ?

„W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce organizujemy czwartą edycję konkursu „Młody Chemik”.

Jak zachęciłaby Pani osoby, które posiadają odpowiedni poziom wiedzy i chciałyby spróbować swoich sił w konkursie, lecz nie są do tego przekonani w stu procentach?

„Myślę, że udział w konkursie to dobry sposób na powtórzenie wiadomości przed zbliżającymi się testami gimnazjalnymi. Pierwszy etap konkursu zawiera tylko pytania zamknięte, więc warto zaryzykować. Zachętą mogą być także cenne nagrody rzeczowe, które można zdobyć w finale przedsięwzięcia”.

Co według Pani wpływa na fakt, iż konkurs cieszy się coraz większą popularnością?

„Dużą zaletą konkursu jest to, że jest on bezpłatny oraz organizowany w Oświęcimiu, więc większość uczestników nie ma kłopotów z dojazdem. Staramy się, aby wszystkie spotkania konkursowe odbywały się w miłej atmosferze, a uroczystość rozdania nagród była okazją do spojrzenia na chemię z przymrużeniem oka”.

Przy okazji tematyki związanej z chemią warto wspomnieć także o prestiżowym kierunku kształcenia  w zawodzie Technik  Technologii Chemicznej oferowanym przez Powiatowy Zespół Numer 2 w Oświęcimiu.  Pracuje Pani w świetnie wyposażonym laboratorium chemicznym. Jakie szczególne profity dla młodzieży wynikają w związku z możliwością pracy na tak rewelacyjnym sprzęcie?

„W wyniku starań władz powiatu i wykorzystaniu funduszy unijnych w naszej szkole powstało jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Małopolsce. Również firma chemiczna Synthos, z którą współpracujemy w ramach tworzenia klasy technik technologii chemicznej doposażyła pracownię w nowe szkło i sprzęt laboratoryjny wysokiej jakości”.

Warto dodać, że najlepsi absolwenci szkoły kształcący się na kierunku Technika Technologii Chemicznej mogą liczyć na zatrudnienie w firmie chemicznej Synthos S.A.  W związku z tym na zakończenie chciałbym zapytać Panią na co szczególnie należy zwrócić uwagę aby jak najlepiej przygotować młodzież do egzaminów zawodowych, a także dalszej drogi rozwoju w dziedzinie chemii?

„Uczniowie technikum mają kilkugodzinne zajęcia laboratoryjne prowadzone przez nauczycieli technologii chemicznej. Wykonywane na nowoczesnym i profesjonalnym sprzęcie ćwiczenia laboratoryjne są bardzo pomocne w przygotowaniu uczniów do części praktycznej egzaminu zawodowego w klasie o profilu technik technologii chemicznej”.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .