W przyszłym roku wielka rocznica wyzwolenia Auschwitz

Redakcja eFO  |   Fakty  |   4 stycznia 2019 11:05
Udostępnij

2019 rok w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie rokiem przygotowań do 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, które odbędą się 27 stycznia 2020 roku.

Niedługo po styczniowych obchodach 74. rocznicy w Muzeum pracę rozpocznie specjalny zespół odpowiedzialny za realizację tego szczególnego wydarzenia.

„Przyszłoroczne obchody będą prawdopodobnie ostatnią półokrągłą rocznicą, w której weźmie jeszcze udział liczna grupa ocalałych, byłych więźniów Auschwitz. Mam nadzieję, że podobnie jak w 2015 r. przyjadą oni tutaj z całego świata” – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Organizatorami obchodów rocznicowych będą tradycyjnie Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Rok 2020 będzie też rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice z pamięcią: 20. rocznicę uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance; oraz 15. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symbolicznie miejsce właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dlatego też główne światowe obchody organizowane będą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau” – dodał Piotr Cywiński.

Specjalna strona internetowa

Prace nad tym wydarzeniem rozpoczną się już w styczniu tego roku. W ciągu całego roku na specjalnej rocznicowej stronie internetowej, która zacznie działać w lutym, informować będziemy o kolejnych elementach obchodów oraz wydarzeniach towarzyszących. O kontakt prosimy każdego, kto chciałby wesprzeć finansowo to wielkie wydarzenie upamiętniające ofiary Auschwitz.

Wzorem 70. rocznicy wyzwolenia nad Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau zostanie ustawiony specjalny namiot. W 2015 r. na obchodach obecnych było obecnych przede wszystkim prawie 300 byłych więźniów z Polski i z wielu innych krajów świata. Słów świadków słuchali liderzy ponad 50 państw i organizacji międzynarodowych. Tego dnia w Miejscu Pamięci obecni byli też delegaci diaspory żydowskiej na czele z przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów Ronaldem S. Lauderem. W obchodach uczestniczyło też wielu przedstawicieli instytucji zaangażowanych na całym świecie w pracę na rzecz pamięci o Zagładzie i niemieckich obozach koncentracyjnych.

Na wydarzenie to akredytowało się ponad 1000 dziennikarzy z całego świata. Oficjalny telewizyjny sygnał, który transmitowany był na żywo na cały świat, wyprodukowała Telewizja Polska S.A. Skorzystało z tego ponad 250 telewizji z wielu krajów. Wedle zebranych danych, obchody oglądało na żywo ponad pół miliarda osób.