Dzisiaj premiera monografii Kęt – FILM

Jola Wodniak  |   Fakty  |   13 grudnia 2019 09:50

„Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach” to tytuł wyczekiwanej monografii miasta. Premiera nastąpi w piątek 13 grudnia w remizie OSP w Kętach.

Ten projekt jest zdecydowanie najpoważniejszym przedsięwzięciem spośród wszystkich podejmowanych do tej pory działań przez muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Przygotowywana od kilku lat publikacja obejmuje swym zasięgiem historię Kęt oraz sołectw (obecnej) gminy od początków osadnictwa w tym regionie aż do roku 1945. Monografia to efekt żmudnej pracy kilkunastoosobowego zespołu specjalistów, niezliczonych godzin spędzonych w archiwach na terenie Polski i poza jej granicami, wynik głębokich analiz dotyczących źródeł historycznych, a także skrupulatnej syntezy i weryfikacji faktów już nam dobrze znanych.

„Nie brakuje oczywiście najnowszych badań i związanych z nimi odkryć. Dwutomowa pozycja zawiera m.in. 200 fotografii, bazę ponad 3 tys. nazwisk osób związanych z gminą Kęty, kilkadziesiąt dotąd niepublikowanych map i zestawień. Uważamy, że Kęty ze swoją piękną historią zasługują na tak wyjątkową publikację” – tłumaczy Marta Tylza-Janosz, dyrektor muzeum, a jednocześnie jeden z trzech redaktorów monografii.

 

 

Wydawnictwo to pierwsza próba tak szerokiego spojrzenia na lokalną historię

Naukowe opracowania, różnorodność przytaczanych materiałów pozwalają sądzić, że publikacja będzie doskonałym elementem promocji gminy na arenie regionalnej i krajowej, a rzetelność wykonania uczyni z monografii pozycję niezwykle pomocną, o czym przekonują twórcy – dla kilku następnych pokoleń kęczan, zarówno w perspektywie edukacyjnej, jak i hobbystycznej.

Potwierdzają to słowa jednego z recenzentów, dra hab. Lecha Krzyżanowskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

„Zarówno podjęty temat, jak i sposób jego opracowania nie budzą wątpliwości. Książka poszerzy znacznie wiedzę nie tylko o samym mieście, ale i o zachodnich krańcach Galicji, przez co stanie się pomocna dla kolejnych pokoleń historyków podejmujących te zagadnienia”.

 

 

Książkę tworzą teksty dwunastu autorów, którzy pracowali  pod okiem trójki redaktorów: dr Konrada Meusa (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), dr Marty Tylzy-Janosz oraz Doroty Żurek (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie).

„Monografia łączy przedstawicieli środowisk naukowych z różnych regionów Polski. Autorzy to na co dzień pracownicy uniwersytetów: Pedagogicznego, Jana Pawła II, Śląskiego czy Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W prace byli też zaangażowani badacze z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej czy bielskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Swój udział w projekcie mają też pracownicy Muzeum w Kętach” – mówi Konrad Meus.

Badania prowadzono między innymi w Warszawie, Krakowie, w Wiedniu, Jerozolimie, we Lwowie, a także – co jest oczywiste na terenie gminy Kęty. 

W dniu premiery dwutomową pozycję będzie można nabyć w promocyjnej cenie 80 złotych, regularna cena to 90 złotych.

 

Zobacz również:

Wkrótce premiera filmu o Kętach

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa