W Oświęcimiu na wymianę czeka jeszcze 279 kopciuchów

Redakcja eFO  |   Fakty  |   20 listopada 2023 13:17
Udostępnij

Liczba starych pieców, tak zwanych kopciuchów, zmniejszyła się w Oświęcimiu o ponad dwie trzecie. Do ideału w tym temacie jeszcze wiele brakuje.

Jeszcze całkiem niedawno prawie 1400 domów jednorodzinnych w mieście ogrzewało 911 pieców węglowych, odpowiedzialnych nie tylko za ciepło, ale i za smog. Teraz na wymianę czeka jeszcze 279 kopciuchów.

Poprawę sytuacji odzwierciedlają rankingi jakości powietrza przygotowane na podstawie danych ze stacji pomiarów i analiz składu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowisk w Krakowie, a Oświęcim pierwszy raz od kilku lat nie pojawia się w gronie 10 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego.

„Wymieniając stare kotły mieszkańcy miasta mogą liczyć na pomoc miasta i aplikować do miejskiego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła. Inną opcją jest dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, które obejmuje nie tylko wymianę pieca, ale też na przykład ocieplenie domu” – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia.

Warto skorzystać z tych propozycji, gdyż zgodnie z przyjętą przez województwo uchwałą smogową, od 2030 roku w Oświęcimiu będzie obowiązywał zakaz palenia węglem.

„Od kilku lat wspieramy mieszkańców, pomagając im finansowo w likwidacji starego źródła grzewczego. Zachęcamy osoby, które mają jeszcze „kopciuchy” do skorzystania z naszych dotacji w przyszłym roku. Zapraszamy do składania wniosków. To jest nasza wspólna sprawa, niska emisja jest dla nas wszystkich uciążliwa, stąd od wielu lat prowadzimy intensywne działania, aby ten problem każdego roku zminimalizować i aby w kolejnych latach całkowicie zniknął” – mówi Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia.

Stolica powiatu ma też własny lokalny program osłonowy, pozwalający osobom o niskich dochodach zrekompensować zwiększenie kosztów ogrzewania po wymianie starego pieca na nowe źródło ciepła. Do tej wymiany musiało jednak dojść po 25 lutego 2015 roku. Maksymalna pomoc, na jaką właściciel może liczyć kwartalnie, w sezonie grzewczym wynosi 800 zł. O wsparcie należy ubiegać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Oświęcimiu.

O dofinansowanie do wymiany kopciuchów mogą się starać właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań. Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku pieców gazowych lub do 6 tys. zł do sieci ciepłowniczej. Z kolei do kotła olejowego i elektrycznego miasto dopłaca 5 tys. zł. 16 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, do 10 tys. zł na same pompy, a do 11 tys. zł na kocioł elektryczny z fotowoltaiką.

„Inną formą pomocy jest program Czyste Powietrze, z którego można pozyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła grzewczego oraz na termomodernizację budynku” – tłumaczy Katarzyna Kwiecień.

Więcej o programie można dowiedzieć się w punkcie konsultacyjno-informacyjnym w oświęcimskim magistracie po telefonicznym umówieniu się pod numerami 503 572 966 lub 33 84 29 182. Punkt jest czynny we wtorki od godz. 11 do 16 i w czwartki od 8 do 13.

Szczegółowe informacje o dotacjach udziela wydział ochrony środowiska Urzędu Miasta Oświęcimia pod numerem 33 842 91 82.