Uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Głos ocalonych tylko online

PAP  |   Fakty  |   6 stycznia 2021 10:17

Oficjalne upamiętnienie 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia, odbędzie się jedynie w przestrzeni internetowej. Głos zabiorą ocaleni.

„Podczas uroczystości podkreślony będzie los najmłodszych ofiar obozu” – podało Muzeum Auschwitz.

W Auschwitz Niemcy zamordowali ponad 200 tys. dzieci

Muzeum opublikowało ramowy program uroczystości. 27 stycznia o godz. 16. głos zabiorą ocaleni. Po nich nastąpią oficjalne wystąpienia. Zwykle przemawiali w tym momencie przedstawiciele władz Rzeczypospolitej, Izraela, Niemiec oraz Rosji. Następnie głos zabierze dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz Piotr Cywiński. Uroczystość zwieńczą modlitwy duchownych za ofiary obozu, ocalonych i o pokój na świecie.

O godz. 17 przeprowadzona zostanie dyskusja online: „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”.

Szczegółowe informacje dotyczące programu zostaną podane w późniejszym terminie.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że transmisja rocznicowego wydarzenia dostępna będzie na stronie internetowej 76.auschwitz.org.

Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona oswobodziła pozostałych w nim więźniów.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. W obozie zarejestrowano jako więźniów ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

 

 

Zobacz również:

 

Byli więźniowie Auschwitz przed Ścianą Straceń – FILMY, FOTO

Auschwitz nie spadło z nieba – FELIETON

Gdzie żeście wy wszyscy byli, gdzie był świat? – FILM, FOTO

 

 

 

 

§

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu FaktyOswiecim.pl materiały sygnowane skrótem ,,PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1991 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyzsze materiały wykorzystywane są przez Agencję Medialną Fakty na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym jest zabronione. PAP S.A, zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

 

PAP

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .