polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku.
Poprzedni zawierał kilka stron, a przedsiębiorcy by wypełnić musieli podać między innymi podać swój przychód nie tylko w 2019, ale też w 2018 i 2017 roku. Ten jest uproszczony. Wielu przedsiębiorców jednak nie będzie stać nawet na przesunięcie płatności. Nie tego oczekują od rządu.
„Dlaczego mam płacić składki, skoro rząd zakazał mi prowadzenia działalności?”- pisze nam restaurator, którego przedsiębiorstwo to jedyne źródło utrzymania rodziny. „Prowadzę zakład fryzjerski. Z poczucia bezpieczeństwa zamknęłam salon. Nikt mi nie kazał, ale jak mam obcinać klientów nie zbliżając się do niego na niego metr, czy dwa. Rąk nie rozciągną” – mówi rozżalona czytelniczka Faktów Oświęcim „Moja mała gastronomia nigdy nie prowadziła dań na dowóz, klienci nie są do tego przyzwyczajeni. Nie przetrwamy, jeśli nie otrzymamy konkretnej pomocy od państwa” – dodaje kolejna restauratorka. „Co mi da odroczenie płatności, od dwóch tygodni nie mam klientów, więc w kwietniu nie będę miał z czego zapłącić czynszu za lokal, nie wiem, co mam zrobić z trzema pracownikami. Potrzebna pomoc dla przedsiębiorców, która ciągną przecież całą budżetówkę” – mówi oburzony czytelnik eFO.
„Dlaczego mam płacić składki, skoro rząd zakazał mi prowadzenia działalności?”- pisze nam restaurator, którego przedsiębiorstwo to jedyne źródło utrzymania rodziny.
„Prowadzę zakład fryzjerski. Z poczucia bezpieczeństwa zamknęłam salon. Nikt mi nie kazał, ale jak mam obcinać klientów nie zbliżając się do niego na niego metr, czy dwa. Rąk nie rozciągną” – mówi rozżalona czytelniczka Faktów Oświęcim
„Moja mała gastronomia nigdy nie prowadziła dań na dowóz, klienci nie są do tego przyzwyczajeni. Nie przetrwamy, jeśli nie otrzymamy konkretnej pomocy od państwa” – dodaje kolejna restauratorka.
„Co mi da odroczenie płatności, od dwóch tygodni nie mam klientów, więc w kwietniu nie będę miał z czego zapłącić czynszu za lokal, nie wiem, co mam zrobić z trzema pracownikami. Potrzebna pomoc dla przedsiębiorców, która ciągną przecież całą budżetówkę” – mówi oburzony czytelnik eFO.
To tylko niektóre w e-maili, jakie otrzymujemy od Was. Przesłaliśmy je do rzeczniki małopolskiego ZUS.
„Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tworzy prawa. Jesteśmy zobowiązani przestrzegać aktualnie obowiązujących ustaw. Rząd zaproponował różne udogodnienia dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu koronowirusa. Kilka z tych propozycji dotyczyła ubezpieczeń społecznych” – odpowiedziała portalowi Fakty Oświęcim Anna Szaniawska, regionalna rzecznik ZUS w województwie małopolskim.
Przedsiębiorca może się starać o odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Aby wypełnić uproszczony wniosek wystarczy teraz podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. Należy również krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy i nie ma możliwości opłacenia w terminie należności.
„Czy o odroczenie terminu płatności składek, czy o zawieszenie układu ratalnego albo spłaty w ramach już zawartej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to trzy miesiące.
Wniosek można przesłać elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli zostanie pozytywnie rozpatrzony, to ZUS wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją sprawdzić, podpisać i przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.
Wniosek odroczenie uproszczony
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu, – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.
Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem: