Uczcili św. Maksymiliana w rocznicę jego śmierci – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   14 sierpnia 2018 16:25
Udostępnij

Kilkaset osób oddało hołd i modliło się do św. Maksymiliana w 77. rocznicę śmierci. Od dziś Szaleniec Niepokalanej jest patronem ziemi oświęcimskiej.

W oddolną inicjatywę starań o patronat św. Maksymiliana Kolbego nad powiatem oświęcimskim włączył się mocno ojciec Piotr Cuber, gwardian franciszkańskiego klasztoru w Harmężach, gdzie funkcjonuje Centrum Świętego Maksymiliana.

Wspierali go inni duchowni, a także organizacje, wspólnoty i placówki, noszące imię świętego męczennika z Auschwitz. Ostatecznie Rada Powiatu w Oświęcimiu podjęła stosowną uchwałę. Starosta złożył prośbę o zgodę na patronat na ręce biskupa Romana Pindla, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej. Ten przekazał prośbę do Watykanu.

Patron

„Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (Stolicy Apostolskiej – przyp. aut.) na mocy praw nadanych jej przez Ojca Świętego Franciszka i po rozważeniu przedstawianej sprawy uznała, że wybór ten i decyzja dokonały się zgodnie z przepisami prawa, przychyliła się do powyższej prośby i potwierdza, że Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik, jest patronem Ziemi Oświęcimskiej” – głosi dekret podpisany przez prefekta tejże kongregacji kardynała Roberta Saraha, odczytany przez ojca Piotra Cubera podczas uroczystej mszy świętej na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Eucharystia była kulminacją obchodów 77. rocznicy śmierci świętego Maksymiliana Kolbego, od dzisiaj patrona ziemi oświęcimskiej. Przewodniczył jej arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, a w koncelebrze uczestniczyli m.in. bp. Roman Pindel, biskupi seniorzy Tadeusz Rakoczy i Kazimierz Górny, oraz abp Ludwik Schick z Niemiec. Gośćmi honorowymi uroczystości była rodzina Maksymiliana Kolbe i byli więźniowie obozu Auschwitz.

Transitus

Wcześniej w Harmężach wierni uczestniczyli w nabożeństwie „Transitus”, upamiętniającym przejście św. Maksymiliana z tego świata do nieba. Poprowadził je ojciec Mariusz Kozioł, wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów.

Bezpośrednio po nim franciszkańska pielgrzymka z relikwiami świętego przeszła do Miejsca Pamięci Auschwitz. Druga pielgrzymka do byłego obozy koncentracyjnego po krótkim nabożeństwie ku czci Szaleńca Niepokalanej wyruszyła sprzed kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Uczestniczyli w niej m.in. arcybiskup Jędraszewski i biskup Pindel.

 

Najnowsze realizacje wideo