Uczcili 95-lecie policji kobiecej – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   14 maja 2020 11:18
Udostępnij

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz podległych komisariatów policji uczcili 95-lecie policji kobiecej. Postanowili oddać krew.

W dzisiejszych czasach widok umundurowanej policjantki na ulicy nikogo już nie dziwi.  Jak wszyscy policjanci, swoją karierę zaczynają od przysłowiowego „krawężnika”, pnąc się po jej szczeblach na samą górę. O kobietach mówi się, że są zorganizowane, ambitne oraz w stu procentach angażują się w to co robią.

Te cechy bardzo dobrze przekładają się na jakość ich pracy i pozwalają im awansować. Mimo, że początki kobiet w policji nie były łatwe, to w obecnych czasach radzą sobie w codziennej służbie bardzo dobrze.

W 1923 roku w z uwagi na wzrost przestępczości handlu żywym towarem, sutenerstwa, nierządu oraz problematyki związanej z osobami nieletnimi zaczęto myśleć o wprowadzeniu osobnej sekcji kobiecej. Przez dwa lata tworzono akty wykonawcze mające wyznaczyć zakres ich obowiązków oraz praw.

30 kobiet

Dopiero 26 lutego 1925 roku, 30 kobiet przeszło pierwsze szkolenie związane z ich przyszłą służbą. Na czele utworzonego referatu żeńskiej policji  stanęła Stanisława Paleolog. Do zadań tej formacji należało zwalczanie przestępczości  handlu żywym towarem, sutenerstwem, nierządem oraz problematyką związaną z osobami nieletnimi.

W porównaniu do obecnych czasów, kryteria przyjęć kobiet do policji były bardzo specyficzne m.in.: kandydatka musiała być panną lub bezdzietną wdową w wieku od 25 do 45 lat, musiała posiadać 164 cm wzrostu, odznaczać się dobrym zdrowiem oraz zapewnić, że przez 10 lat nie wyjdzie za mąż. Mimo tych wymagań z upływem lat struktura kobiecej policji wciąż się powiększała.

95 litrów krwi na 95-lecie policji kobiecej

Policyjni krwiodawcy zgłosili się do Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Oświęcimiu, gdzie pod fachową i troskliwą opieką pielęgniarek oddali  krew na rzecz chorych i ofiar wypadków drogowych.

 

95 litrów krwi na 95-lecie policji kobiecej

 

„Akcja potrwa do 31 lipca i swoim zasięgiem obejmuje województwo małopolskie” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Wszyscy chętni mogą oddać krew w zorganizowanych zbiórkach bądź indywidualnie w RCKiK oraz w oddziałach terenowych podając numer akcji  „M095”  lub jej nazwę „95 litrów krwi na 95-lecie policji kobiecej”.

95 litrów krwi na 95-lecie policji kobiecej