polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Dzieci są często ofiarami przemocy, przestępstwa dokonywanego przez dorosłych. Fot. Pixabay.com
Od 20 do 26 lutego sąd, prokuratura, policja i instytucje oraz organizacje pomagające osobom pokrzywdzonym przestępstwem mają dodatkowe dyżury, podczas których można uzyskać poradę lub co najmniej informacją.
„Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na prawa i potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.
Do oświęcimskiej komendy oraz Komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze pokrzywdzeni przestępstwem o informację czy poradę mogą zwrócić się każdego dnia. W Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem policjanci pełnią dodatkowe dyżury.
„Osoby pokrzywdzone przestępstwem, w celu uzyskania wsparcia i pomocy przez cały rok mogą kontaktować się z instytucjami, które udzielają wsparcia i pomocy finansowej w ramach Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W ramach funduszu osoba pokrzywdzona przestępstwem może uzyskać pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, wsparcie tłumacza, także języka migowego, pomoc materialną, pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową, pomoc w sfinansowaniu przejściowych problemów związanych ze zobowiązaniami czynszowymi” – wylicza policjantka.
By skorzystać ze wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości należy skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub pod adresem e-mail info@numersos.pl lub też bezpośrednio z wybranym ośrodkiem.
Szczegóły dotyczące uzyskania pomocy można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam też dostępna jest lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz pomocy.
W powiecie oświęcimskim w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Znajduje się w Babicach przy ulicy Zakładowej 1 (obok Simechu) , telefon 504 704 933, czynny w godzinach przyjęć ośrodka, w poniedziałki i środy od 15 do 19.