Tutaj mieszkała Frania Haberfeld – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   29 lipca 2019 10:30

Kamień Pamięci, upamiętniający Franciszkę Henrykę Haberfeld, znalazł się w chodniku przed dawną siedzibą słynnej oświęcimskiej rodziny żydowskiej.

Frania Haberfeld urodziła się w 1937 roku. Była ostatnią córką Alfonsa i Felicji, właścicieli Parowej Fabryki Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda w Oświęcimiu.

W chwili wybuchu wojny jej rodzice wracali z Nowego Jorki do Polski statkiem, który początkowo zatrzymany, ostatecznie popłynął do Szkocji. Sama Frania przebywała pod opieką dziadków ze strony mamy. Dziecko w grupie deportowanych Żydów trafiło najpierw do getta w Krakowie, a następnie do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu. Frania zginęła mając zaledwie pięć lat.

Gunter Demnig jest niespełna 72-letnim niemieckim artystą, który od 27 lat upamiętnia ofiarny nazizmu. Umieszcza Stolpersteine – Kamienie Pamięci – na chodnikach przed ostatnimi miejscami zamieszkania pomordowanych. Przede wszystkim Żydów, ale też Sinti i Romów.

„Obecnie Stolpersteine znajdują się między innymi w Niemczech, Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Francji, Grecji, Włoszech, na Węgrzech i Litwie. To jest pierwsza taka tabliczka w Oświęcimiu i jedna z pierwszych w Polsce” – mówią Marcin Susuł i Krzysztof Strama z Fundacji Jakob Haberfeld Story, która jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Kamień Pamięci Franciszki Henryki Haberfeld można zobaczyć na chodniku przed głównym wejściem do apartamentowca przy ulicy Bulwary 1 w Oświęcimiu.