Trwa budowa nowego centrum obsługi odwiedzających muzeum

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   18 września 2020 12:53

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau buduje nowe centrum obsługi odwiedzających miejsce pamięci. Prace zakończą się w połowie 2023 roku.

Centrum obsługi składać się będzie przede wszystkim z budynku, z którego przejściem podziemnym odwiedzający przejdą na teren byłego obozu Auschwitz. Obok powstanie duży parking.

„Samo centrum będzie stworzone w historycznych budynkach związanych z historią niemieckiego obozu Auschwitz, które tym samym staną się dostępne dla odwiedzających” mówi Aleksandra Hajnos, kierownik projektu.

Inwestycja obejmuje rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei, a także przebudowę sali kinowej.

„To największe realizowane w muzeum przedsięwzięcie. Obejmuje nie tylko prace budowlane, w tym wykonanie dwóch przejść podziemnych, ale także prace konserwatorskie i archeologiczne” tłumaczy Rafał Pióro, wicedyrektor muzeum.

Zaznacza, że infrastruktura będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a organizacja prac zaplanowana jest w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na funkcjonowanie muzeum i wizyty odwiedzających.

Realizacja projektu jest podzielona na etapy. Jeszcze w tym roku odwiedzający skorzystają z wyremontowanej sali kinowej, gdzie obejrzą nowy film wstępny.

„W kolejnych etapach oddane zostaną do użytku centrum osób odwiedzających, informacja oraz cała infrastruktura podziemna i naziemna” – informuje Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum o Edukacji o Holokauście.

Część pomieszczeń nowego centrum będzie przeznaczona właśnie na potrzeby MCEAH. Powstanie również punkt informacji o więźniach KL Auschwitz.

Koszt inwestycji wynosi 59 mln zł. Dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej wynosi ponad 27 mln zł, a z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponad 9,5 mln. Muzeum na projekt wyłoży około 22,5 mln zł.

„Kontynuacją inwestycji będzie projekt komplementarny obejmujący dalszą infrastrukturę, parking, a także hostel na potrzeby edukacji, konferencji czy wolontariatu. Powstanie dzięki wsparciu darczyńców prywatnych. 5,5 miliona dolarów na ten cel przekazali Ronald S. Lauder oraz Joel i Ulrika Citronowie” – informuje Fakty Oświęcim Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa