To oni sprofanowali cmentarz żydowski – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   13 stycznia 2021 18:26

Policjanci zatrzymali osoby, które namalowały symbole nazistowskie na murze cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. Podejrzani przyznali się do winy.

W niedzielę rano mieszkańcy Oświęcimia zobaczyli na murze zabytkowej żydowskiej nekropolii swastykę, symbol „SS” i niezidentyfikowany początkowo napis. Sprawą zajęli się policjanci z wydziału kryminalnego.

Dwie i pół doby później, we wtorek wieczorem, kryminalni pojawili się w mieszkaniach trzech domniemanych sprawców tego czynu.

„To trzej 20-letni mieszkańcy Oświęcimia, których dzisiaj policjanci doprowadzili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu” – mówi Faktom Oświęcim Mariusz Słomka, zastępca prokuratora rejonowego.

Drugiego z podejrzanych o propagowanie ideologii faszystowskiej przed oblicze prokuratora doprowadzili policjanci z wydziału kryminalnego. Fot. Fakty Oświęcim

Młodzi ludzie przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia w tej sprawie. Wynika z nich, że ich występek był skutkiem wypitych wcześniej dużych dawek alkoholu, a nie chęcią propagowania ideologii nazistowskiej.

Śledczy ustalili, że jeden z 20-latków namalował na murze cmentarza swastykę, drugi symbol „SS”, a trzeci uwiecznił na zabytkowym murze swoją ksywkę. Dwaj pierwsi, mimo złożonych wyjaśnień, usłyszeli zarzuty propagowania treści faszystowskich i zniszczenia zabytku. Trzeciemu prokurator przedstawił zarzut dotyczący uszkodzenia obiektu zabytkowego.

Całej trójce grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Prokuratura zastosowała wobec młodych mieszkańców Oświęcimia dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

„Podejrzani wyrazili skruchę i przeprosili. Nie byli wcześniej karani” – informuje prokurator Słomka.

Zobacz również:

Swastyki na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Czego najbardziej Ci brakuje w lockdownie?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .