Tereny pogórnicze czeka rewitalizacja

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 lutego 2020 13:36

Obszary pogórnicze w gminie Brzeszcze czeka kompleksowa rewitalizacja. Magistrat podpisał w tej sprawie porozumienie z Akademią Górniczo-Hutniczą.

Górnicze lokalne i regionalne samorządy mają wspierać utworzone właśnie Platforma Regionów Górniczych w Transformacji i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Właśnie w nawiązaniu do tego Brzeszcze podpisały porozumienie z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.

„Miasto Brzeszcze zbudowane zostało dzięki i wokół kopalni węgla kamiennego, która ma już dziś ponad 100-letnią historię. Wyczerpywanie złóż, a także restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego, przybierająca na sile zwłaszcza w kontekście przyjętych przez Komisję Europejską celów klimatycznych i środowiskowych, skłania do podejmowania działań na rzecz rewitalizacji” – podaje brzeszczański magistrat.

Rewitalizacja ma dotyczyć terenów przekształconych działalnością wydobywczą. Jednocześnie zakłada zachowanie tożsamości poprzez adaptację obiektów zabytkowych, rozwój społeczno-gospodarczy i działania na rzecz mieszkańców.

Po podpisaniu porozumienia gospodarze oprowadzili gości po obszarze Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze Wschód w likwidacji (Ruch II). Efektem wizji terenowej było nakreślenie konkretnych działań na najbliższe miesiące.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa