polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu w Oświęcimiu
Mecz wzbudzał emocje także wśród najmłodszych kibiców. Fot. ONECAM
W jaki sposób cyfra pięć zdominowała tę cykliczna imprezę dobroczynną? Otóż wynik sportowy meczu to 5:5, a finansowy – 55 tysięcy złotych. Ta kwota wspomoże leczenie i rehabilitację 15-letniej Milenki Szczęśniak, która wymaga kosztownej operacji.
Do Oświęcimia przyjechała „stara” sprawdzona drużyna Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich (HRAP), ale też nowicjusze. Wśród nich znaleźli się Ewelina Lisowska i Maciej Maleńczuk. Najmłodszym przedstawicielem drużyny artystów był trzyletni Tytus, syn nowohuckiego kabareciarza Adama Grzanki.
HRAP zmierzył się z drużyną fundacji Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy (MOWP). Tym razem drużyny, poza ogromnym zaangażowaniem, pokazały wyrównany poziom, co ostatecznie skutkowało remisem. Ale przecież nie liczba strzelonych bramek lecz dobra zabawa w szczytnym celu były najważniejsze.
Nie zabrakło zatem gagów, pokazu laserów, licytacji. Prawdziwą klasę pokazali młodzi zawodnicy z UKH Unii Oświęcim, którzy w jednej akcji starli się z drużyną HRAP i strzelili zasłużoną bramkę. Mecz przerwała lokomotywa, która porwała do tańca nie tylko hokeistów z obu drużyn, ale też sędziów.
Oprócz sportowych emocji na najmłodszych czekały balonowe ZOO, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, a także wata cukrowa i popcorn, prażone, czy pyszne, domowe ciasto.
W Klinice Ortopedycznej w Aschau na Milenkę czeka operacja z rekonstrukcji zwichniętego stawu biodrowego. Będzie to ciężka operacja, ale tylko ona może pomóc dziewczynce.
„Marzymy o tym, by nasza córeczka nie cierpiała. Aby ból opuścił jej szczupłe ciałko i była pogodna, spokojna jak przed tym koszmarnym zwichnięciem które pogorszyło jej komfort i tak niełatwego życia” – mówi Lidia Szcześniak, mama Milenki.
Mimo intensywnej rehabilitacji spastyka i napady padaczki przyczyniły się do uszkodzenia stawów biodrowych Milenki. Rodzina widzi, ile bólu przysparza jej zwichnięte biodro. To generuje kolejne problemy. Kręgosłup wykrzywia się, uciska narządy, sprawia, że Milenka ciężko oddycha. Skolioza postępuje. Ukochane dziecko cierpi. Żebra uciskają na płuco.
Łączny koszt operacji, badań, ortez, specjalistycznego wózka oraz fotelika samochodowego dostosowanych do potrzeb Milenki po operacji bioder oraz transportu medycznego, a także dwutygodniowego pobytu w trakcie, którego nastolatka będzie miała codzienną rehabilitację pooperacyjną wyniesie 140 tysięcy złotych. Dzięki ludziom dobrej woli operacja będzie możliwa.
Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy organizowała mecz hokejowy już siódmy raz. Do tej pory podczas hokejowych rywalizacji udało się zebrać 315 630 złotych.
– Pierwszy mecz odbył się 8 listopada 2014 roku. Impreza z myślą o 6-letnim wówczas Patryku Piotrowskim, podopiecznym MOWP, cierpiącym na autyzm. Zebrano wówczas 18 500 złotych,
– Drugi mecz na oświęcimskiej tafli zagościł 14 listopada 2015 roku dla rocznej Agnieszki Słowik, cierpiącej na mukowiscydozę, ciężką chorobę genetyczną, która atakuje głównie układ pokarmowy i oddechowy. Zebrana kwota to 30 650 złotych,
– Trzeci mecz rozegrany był 5 listopada 2016 roku dla Krzysztofa Węgrzyna, który urodził się z naczyniakiem jamistym twarzy, języka i wargi dolnej. Uczestnicy meczu podarowali wówczas 31 416 złotych,
– Czwarty mecz odbył się 4 listopada 2017 roku. Podczas 4. Hokejowego Meczu HRAP vs MOWP zebrano łącznie dla Mateuszka Miłonia cierpiącego na autyzm 43 tysiące złotych,
– 5. Wielki Charytatywny Mecz Hokejowy w Oświęcimiu 18 listopada 2018 to rekordowa kwota zbiórki – 62 850 złotych. Pozwoliło to pomóc Nikolce Kurpas, Łukaszowi Gawłowi, Miłoszowi Jaśko, Kordianowi Spadkowi i Wiktorowi Pacholarzowi kwotami po 12 570 złotych,
– Siódmy mecz po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbył się 13 listopada 2021 roku. Dla Milenki Szczęśniak zebrano 55 tysięcy złotych. Dziewczynka potrzebuje operacji biodra, sprzętów rehabilitacyjnych, fotelik i profesjonalne łóżko.
Zdjęcia dla Faktów Oświęcim wykonali Aleksandra Hołowiejczuk i Mateusz Kania. Patronem medialnym wydarzenia był portal Fakty Oświęcim.