Szczepienie lisów. Uwaga na zwierzęta domowe

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   22 września 2021 15:01

W najbliższy piątek w Małopolsce rozpocznie się akcja szczepienia lisów. Wojewódzki lekarz weterynarii zaleca, by nie wypuszczać wolno zwierząt domowych.

Tegoroczne szczepienie lisów to kontynuacja akcji z lat poprzednich. Pomiędzy 24 września a 1 października w województwie małopolskim pracownicy odpowiednich służb będą szczepionki, w postaci przynęt doustnych, zrzucać z samolotu i rozkładać ręcznie.

Preparat zawierający wirusa, będzie wraz z mączką rybną, tłuszczem bydlęcym, parafiną i tetracykliną zamknięty w szarozielonych kapsułach w kształcie walca.

Wojewódzki lekarz weterynarii informuje, że immunoprzynęta nie jest szkodliwa ani dla zwierząt domowych, ani dla wolno żyjących. Zaleca jednak, by nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a idąc na spacer z czworonogami, bezwzględnie używać smyczy i zakładać pieskom kaganiec.

Kapsułek o szarozielonym kolorze nie należy podnoście, ani nawet dotykać. Szczepionka w stanie płynnym może przedostać się do organizmu poprzez skaleczenia, błonę śluzową nosa i jamy ustnej oraz oko. W razie kontaktu człowieka z preparatem, należy umyć woda z mydłem miejsca kontaktu z preparatem i zgłosić się do lekarza.

Jeśli nasz pupil miałby kontakt ze szczepioną, konieczna jest wizyta profilaktyczna u lekarza weterynarii.

Na zdjęciu: W najbliższy piątek w Małopolsce rozpoczną się szczepienia lisów. Potrwają tydzień.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .