Synthos zbuduje spalarnię śmieci

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   7 listopada 2015 13:08

W Oświęcimiu powstanie spalarnia śmieci. Jeszcze w marcu Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu informowało, że nie prowadzi żadnego postępowania administracyjnego w tej sprawie. Kilka dni temu wydało pozwolenie na budowę.

– Nasze miasto staje się szambem. Od dłuższego borykamy się z problemem smrodu. Mamy wysypisko śmieci, oczyszczalnię ścieków ze zlewnią odpadów płynnych zwożonych z całej Polski, a teraz Synthos funduje nam spalarnię – mówią mieszkańcy Monowic.

Planowana inwestycja nie podoba się również Piotrowi Rymarowiczowi z Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

– Europa odchodzi od spalarni śmieci, a my planujemy budowę kolejnych – dziwi się ekolog. Zapowiada też odwołanie się towarzystwa od decyzji starosty do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie.

W następnym tygodniu zamieścimy więcej informacji na temat planowanej inwestycji. Opublikujemy też rozmowę z Piotrem Rymarowiczem na temat gospodarki odpadami w kontekście spalarni śmieci w Oświęcimiu.

Komentarze
 • 7 listopada 2015 13:25

  Pytajnik

  Nasz Oświęcim co zyska przepraszam? Będą nowe miejsca pracy?

 • 7 listopada 2015 13:28

  Brat

  To ma być jedna z najnowocześniejsza spalarnia w Polsce plus dodatkowo będą nowe miejsca pracy. I dobrze:)

 • 7 listopada 2015 13:32

  Się pytam!

  super, jak nie smród z oczyszczalni, to teraz spalarnia, kto podejmuje te durne decyzje?!

 • 7 listopada 2015 13:36

  Anna

  nie rozumiem, dlaczego od razu jesteście anty. Pożyjemy – zobaczymy:)

 • 7 listopada 2015 14:38

  W

  A dlaczego p. Rymarowicz nie uczestniczył w postępowaniu kiedy było na etapie decyzji srodowiskowej, tylko teraz się „obudził”? Jeśli ma jakieś uwagi, powinien je zgłosić wcześniej. Składanie odwołania teraz, oznacza że nie zgadza się z projektem do pozwolenia na budowę a nie z aspektem środowiskowym inwestycji. Czyli reasumując, niezbyt zależy mu na środowisku, a bardziej na przeszkodzeniu inwestorowi. Bez sensu…

 • 7 listopada 2015 16:24

  Emerytka

  Czy Syntos dostanie od ZUSu prowizję za każdego wykończonego emeryta, czy będzie to ryczałtem?? A może sPISdziałemu starostwu też coś z tego skapnie?
  Nie zapominajmy, że Oświęcim leży w kotlinie, ma specyficzny mikroklimat, więc efekty będą szybko zauważalne, tak że nawet Anna, która liczy na to, że pożyje i zobaczy, zdąży podziwnąć ten „cud techniki” przeciwko któremu zawsze i wszędzie są słuszne protesty.

 • 7 listopada 2015 16:39

  Kpiarz

  Są dwa rozwiązania problemu przeludnienia: humanitarne, w którym ograniczymy liczbę urodzeń, lub wzrost śmiertelności – głód, choroby, wojny. Mamy wybór – Paulina Reiter rozmawia z sir Davidem Attenborough…

  Głód u nas wciąż się tli po ubogich kątach, wojnę polsko – polską mamy od ładnych kilku lat, chorób też nie brakuje. Ale czy mamy w powiecie aż takie przeludnienie, żeby nam fundować więcej wojny i więcej chorób a może przy okazji i ograniczenie liczby urodzeń, bo zatrucie środowiska ma ogromny wpływ na płodność?

 • 7 listopada 2015 20:29

  henryk

  A kiedy informacja o wynikach kontroli ws. Smrodu z MPOŚ? Mamy juź listopad. Starosta zapomniał?

 • 7 listopada 2015 20:30

  Won!

  powoli mam dość narzekaczy. Nie pasuje? – wyprowadź się!

 • 7 listopada 2015 20:38

  Michał

  Od marca minęło 7 m-cy a to czas w którym nawet u nas da sie już coś załatwić…..

 • 7 listopada 2015 20:38

  Basia O

  Lepiej niech rosną gory smieci w których lęgną szczury i inne robactwo i SMRÓD

 • 8 listopada 2015 08:40

  Kpiarz

  Won, masz rację! Jak ci narzekanie nie pasuje, to WON z tego portalu!!!

  • 8 listopada 2015 09:50

   Won

   O co Ci chodzi? Jak tobie nie pasuje to źle? Cos się dzieje w Osw a Wy wszyscy narzekacie. To, ze bedą nowe miejsca pracy to mało?

 • 8 listopada 2015 09:59

  Mieszkaniec

  cebulaki wybieranie taką władzę to macie….co narzekacie. Starostwo z p.Starcem na czele pewnie za kilka lat będzie informować ze żadnych decyzji nie wydawali ze to nie oni.. Tak jak ze smrodem z MPOŚ ..ze informowali wszystkich..po czym wyszło ze nikogo nie informowali. A smród jak był tak jest. Wydział ochrony środowiska w starostwie nie funkcjonuje! Niby kontrole są a ich nie ma . Nie wiedzą wogole co się dzieje w powiecie!
  Ludzie – tu telewizji trzeba! Bo kilka osób chcących coś podziałach – nie da rady.
  Pamiętajcie jak zakończył się transport śmieci do spalarni na śląsku bodajże z Dominikany? Wróccił skąd wyjechał.

 • 8 listopada 2015 10:09

  Kierowca

  SZANOWNI MIESZKAŃCY PROSZĘ WAS! przestańcie krytykować ten wspaniały pomysł,w Niemczech jest tyle spalarni,tylu ludzi dzięki temu zadowolonych a MY?zawsze na nie,może zacznijmy wreszcie być dorośli a nie tylko NIE i NIE

 • 8 listopada 2015 10:10

  Odp

  Już kiedyś mieliśmy spalarnie….

 • 8 listopada 2015 11:16

  Wiadomo

  – Nasze miasto staje się szambem. Od dłuższego borykamy się z problemem smrodu. Mamy wysypisko śmieci, oczyszczalnię ścieków ze zlewnią odpadów płynnych zwożonych z całej Polski, a teraz Synthos funduje nam spalarnię – mówią mieszkańcy Monowic.

  chyba wiem, kto to mówi 😀

 • 9 listopada 2015 08:50

  tom

  A p. Rymarowicz nie ma klawiatury, żeby sam odpowiedział na komentarz? Czy może jest osobą której nie wolno krytykować? Wolno krytykować. Ma on jakąś alternatywę dla spalarni czy będzie to na zasadzie nie bo nie. Problem ze śmieciami jest i to duży. Jednym ze sposobów jego rozwiązania są spalarnie. Poza tym ci którzy tworzą śmieci są również winni sytuacji. Część z nich we własnym zakresie go rozwiązuje w domowych spalarniach. Bardziej szkodliwe są te małe spalarnie. Czuję to a ja mam nosa w tych sprawach.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .