Reklama
27 czerwca 2026, sobota
Święto Niepodległości w powiecie. Sprawdź, co się będzie działo
- Jola Wodniak
- 10 listopada 2023
- 17:56
Reklama
Spis treści
Włodarze gmin powiatu oświęcimskiego zachęcają do uczestnictwa w obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Brzeszcze
Uroczystości rozpoczną się w sobotę 11 listopada o godz. 9:30 przemarszem uczestników uroczystości, delegacji i pocztów sztandarowych sprzed Urzędu Gminy w Brzeszczach do kościoła p.w. św. Urbana, gdzie o godz. 10:00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy przejdą do Parku Miejskiego przy ul. Kościuszki, gdzie przy Pomniku "Ku czci Poległych w walce z faszyzmem”. Zgromadzeni złożą kwiaty i odśpiewają hymn Rzeczypospolitej - „Mazurka Dąbrowskiego”. Zakończeniem gminnych uroczystości będzie wspólny śpiew pieśni patriotycznych, z udziałem Chóru Urbanum z parafii św. Urbana w Brzeszczach.
Chełmek
11 listopada o godzinie 11 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Chełmku odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Polski.„W tym roku nie odbędzie się składanie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim z powodu prowadzonych prac budowlanych i zamknięciem tego terenu” - informuje chełmecki magistrat.We wtorek 14 listopada od godziny 12:00 na stadionie Centrum Sportowego MOKSiR przy ul. Krakowskiej 22 w Chełmku odbędzie się „XXXVI Bieg Niepodległości”, w formie sztafety mieszanej dla uczniów szkół podstawowych. Obowiązują zapisy, szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ
Gmina Oświęcim
11 listopada: - godz. 9 - Msza Święta w Brzezince, - godz. 10 - złożenie kwiatów pod pomnikiem "Orzeł Niepodległości" we Włosienicy, - godz. 11 - Msza Święta, uroczystości pod pomnikiem, "Niepodległa do hymnu" w Porębie Wielkiej, - godz. 11.30 - Msza Święta, "Niepodległa do hymnu" w Grojcu, 17 listopada (piątek) - - godz. 18 - koncert zespołu Porębianie „Niepodległość Pieśnią Opowiedziana" - Dom Ludowy w Porębie Wielkiej.Kęty
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8 na kęckim rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Witkowic. O godz. 8.15 burmistrz gminy Kęty oficjalnie przywita przybyłych gości, delegacje, poczty sztandarowe, by po odśpiewaniu hymnu złożyć wiązanki w miejscach pamięci (Grób Nieznanego Żołnierza, tablica upamiętniająca pobyt Józefa Piłsudskiego w Kętach). O godz. 8.30 odbędzie się przemarsz do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach, gdzie zostaną złożone wiązanki pod pomnikiem Ofiar Nazizmu i Komunizmu, a także zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny o godzinie 9.„Po nabożeństwie zapraszamy do wysłuchania koncertu w wykonaniu Krzysztofa Karcza wraz z Bielskim Chórem Kameralnym” - zapraszają organizatorzy.Tradycyjnie uroczystości z okazji Święta Niepodległości 11 listopada odbędą się również w Bielanach o godz. 15 od Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele parafialnym pw. św. Macieja Apostoła, następnie o godz. 16:00 nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku 100-lecia Niepodległości przy szkole podstawowej, w której to o godz. 16:15 świętowanie zakończy spektakl słowno-muzyczny. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza w najbliższy weekend na darmowe zwiedzanie ekspozycji stałej oraz zwiedzanie niezwykłej wystawy czasowej „Kęty - między sacrum a profanum”. Wstęp w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-14.00. Można też pobrać nową, darmową publikację „Wiek rewolucji...”, w której znalazł się m.in. tekst o postawach mieszkańców Kęt i okolicy wobec powstań narodowych w XIX wieku. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Miasto Oświęcim
godz. 9 - złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz godz. 9.30 - Chór Miejski zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów godz. 10 - Msza święta za Ojczyznę od mieszkańców miasta w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów (zbiórka pocztów sztandarowych o 9.50 przed głównym wejściem do kościoła) ok. godz. 11.11 - uformowanie parady patriotycznej z udziałem mieszkańców, orkiestry, pocztów sztandarowych oraz osób niosących 20-metrową flagę Polski Parada przejdzie ulicami Starego Miasta w kierunku pl. Kościuszki. Program przewiduje złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Dąbrowskiego ok. godz. 11.45 uroczystość główna na placu Tadeusza Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza: - wspólne odśpiewanie hymnu państwowego - podniesienie flagi Polski na maszt - wystąpienie prezydenta Oświęcimia - uroczyste składanie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza ok. godz.12.45 przejście uczestników na cmentarz parafialny: - złożenie kwiatów pod pomnikiem mogiłą Żołnierzy Polskich poległych w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945 oraz pod pomnikiem Żołnierzy poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 r.
Miasteczko patriotyczne
11 listopada w godzinach od 10 do 16 na Rynku Głównym przygotowane zostaną stoiska na których będzie można: - otrzymać papierową chorągiewkę, kotyliony, przypinki, ulotki patriotyczne przygotowane przez Urząd Miasta Oświęcim - obejrzeć pojazdy wojskowe, broń, mundury i inny sprzęt przygotowany przez Prywatne Muzeum Techniki Wojskowej z Rajska - odwiedzić punkt rekrutacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji - skosztować potraw z wojskowej kuchni polowej przygotowanych przez Kastel Bistro z OświęcimiaOsiek
Przeciszów
Zator
11 listopada o godz.10.30 rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele parafialnym w Zatorze. Przed Mszą Św. krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ROK Zator. Ok. godz.11.30 - przemarsz i złożenie kwiatów przy mogile na cmentarzu. W godz. 12.00-15.30 TMZZ zaprasza do Izby Regionalnej na prezentację zbiorów pt. „Dzieje Ziemi Zatorskiej”. O godz.16.00 ROK zaprasza na koncert „Poeci powstania styczniowego: wiersze i pieśni artystyczne kompozytorów związanych z Małopolską” Wśród proponowanych tekstów poetyckich są wiersze Mieczysława Romanowskiego czy Konstantego Gaszyńskiego, największa jednak część programu poświęcona jest wybitnemu poecie Adamowi Asnykowi. Od roku 1870 związany był na stałe z Krakowem. W programie prezentujemy pieśni do słów Asnyka kompozytorów krakowskich: W. Żeleńskiego i Zygmunta Stojowskiego oraz cykl 4 Pieśni do słów Asnyka wybitnego polskiego pianisty i patrioty I. J. Paderewskiego. Wykonawcy są związani z Akademią Muzyczną w Krakowie i działaniem artystycznym przede wszystkim w Małopolsce. Katarzyna Suska, mezzosopran, Stanisław Duda, baryton, Błażej Peszek, aktor (Teatr Stary w Krakowie), Emilia Bernacka, fortepian. Wstęp bezpłatny. Natomiast 12 listopada ROK zaprasza na koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów, solistów ROK Zator i CKiS w Skawinie. Wstęp wolny. Początek o godz. 16.